Dveře do garáže

Kategorie: Interierové dveře

Z hlediska zaměření na interiérové dveře se budeme věnovat problematice dveří, které umožňují vstup z garáže přímo do domu a naopak – z domu do garáže. Mnozí majitelé domů, které jsou dveřmi do garáže vybaveny, si toto řešení pochvalují. Dveře do garáže, umožňující přímý vstup do domu, jsou pohodlným řešením zejména pro maminky s malými dětmi. Přesuny z domu do auta a z auta přímo do domu s drobotinou, s kočárkem, případně s nákupy, zavazadly, sportovní výbavou, nebo se psem, oceníte zejména v dešti, kdy jsou tyto přesuny do auta či do garáže bez vnitřních dveří zbytečně nepříjemné.

Protikouřové dveře, dveře do garáže

Pokud si ale chcete luxus přímého vstupu z garáže přímo do domu dopřát, je nutné dodržet určité bezpečnostní a praktické podmínky. Především při výběru dveří, kování a zámku myslete na bezpečnost. Pamatujte na to, že tento typ dveří do garáže je nutné zvolit minimálně ve stejné bezpečnostní třídě, jako jsou vaše vstupní dveře do domu. Vzhledem k tomu, že garážová vrata často neumožňují kvalitní zabezpečení před vniknutím cizích osob, dveře, umožňující přímý vstup z garáže do domu, by měly být zabezpečeny tak, jakoby garážová vrata ani neexistovala.

Pokud tedy jako hlavní vstup do domu máte dveře požárně odolné bezpečnostní třídy 3 s kováním a zámky bezpečnostní třídy 3 až 4, bylo by nezodpovědným hazardem ponechat vstup do domu z garáže zajištěn dveřmi a zámkem bezpečnostní třídy 1, nebo dokonce zcela bez zámku. Vstup do domu by byl chráněn prakticky pouze zámkem vjezdových garážových vrat. A protože bezpečnostní garážová vrata prakticky neexistují, je důležité věnovat výběru dveří, které umožňují přímý vstup do vašeho domu dostatek pozornosti.

Protihořlavé bezpečnostní dveře

Prohoření dveří po 45. minutě zkoušky, Požární zkušebna PAVUS, a.s.

Asi budete souhlasit s tím, že dveře do garáže s přímým vstupem do domu by měly být – stejně jako vstupní domovní dveře – protipožární bezpečnostní třídy 3, u kterých je kladen zvýšený důraz na zabránění vniknutí cizích osob do objektu. A speciálně u těchto dveří do garáže asi každý pochopí užitečnost volby kouřotěsných dveří, úkolem kterých je, v případě požáru zabránit průniku jedovatého kouře. Vzhledem k občasnému výskytu výfukových plynů v garáži, je užitečnost kouřotěsnosti těchto dveří asi bez diskuse.

Pokud je součástí vaší garáže dílna, doporučujeme zvážit také možnost, že by tyto dveře do garáže mohly být také protihlukové. Vyhnete se tím průniku hluku do domu při práci s nářadím.

Je třeba počítat také s tím, že podle stavebních předpisů, nesmí být dveře do garáže napojeny přímo na obytný prostor, takže mezi dveřmi do garáže a vstupními dveřmi do bytu by měl být ještě nějaký meziprostor – například chodba. Další zásadou, která je daná stavebními předpisy a je nutné ji dodržet, je skutečnost, že dveře do garáže se musí otevírat směrem ven, stejně jako garážová vrata.

Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře