Úvod Dveře a design bytu Dveře a design bytu Jaké dveře vybrat k dřevěné podlaze?

Jaké dveře vybrat k dřevěné podlaze?

Kategorie: Dveře a design bytu

Při výběru kombinace materiálů podlahy a dveří neplatí žádná striktní pravidla. Výběr se řídí především vkusem majitele bytu, protože výsledkem by mělo být to, že se obyvatelé bytu budou v interiéru cítit příjemně.

Pokud bychom chtěli definovat aspoň nějaké pravidlo, které je třeba dodržovat, pak je to doporučení, aby kterákoliv kombinace materiálů působila harmonicky a ladila také s nábytkem a dalším vnitřním zařízením domu.

posuvní dveře k podlaze

Rozhodně se nedoporučuje kombinovat v interiéru více než dva druhy a odstíny dřeva. Výsledek by mohl působit velmi neharmonicky a nesladěně.

Pokud kombinujete různé typy dřeva, doporučuje se kombinovat spíše kontrastní odstíny a vyvarovat se kombinace materiálů s výrazně rozdílnou texturou. Dvě různé výraznější textury dřeva je totiž problematické sladit už vzájemně. Doladit pak k této kombinaci ještě nábytek a další dřevěné zařízení interiéru bývá velmi komplikované. Pokud můžete, této kombinaci se vyhněte. Kombinace různých výrazných textur dřeva působí totiž v interiéru velmi neharmonicky. Pokud tedy plánujete dřevěný nábytek, volte raději podlahu i dveře s co nejneutrálnější texturou, například javor, buk nebo olše, abyste pak měli volnější ruku při výběru nábytku a doplňků. Případně vyberte podlahu i dveře ze stejného materiálu.

jakou barvu dveří k podlaze?

Pokud se nerozhodnete úplně sjednotit materiál podlahy a dveří, můžete libovolně kombinovat odstíny. Buďte ale obezřetní při kombinaci teplých a studených odstínů, protože tato kombinace působí často neharmonicky. Nebojte se kontrastů.  Kontrastní barevné kombinace dokážou interiér opticky výrazně proměnit.

tmavá podlaha světlé dveře

V případě, že jsou dveře světlejší než podlaha, opticky to vytvoří dojem, že dveře jsou větší a celý interiér je prostornější.  Takovou volbou by mohla být kombinace tmavší bukové, dubové nebo ořechové podlahy se zárubněmi a dveřmi ze světlejšího javoru, který má navíc jemnou texturou dřeva.

tmavé dveře tmavá podlaha

Naopak, v prostorném bytě podpoříte zdání vzdušnosti interiéru použitím tmavějších dveří v kontrastu se světlou podlahou. Tmavější odstín zárubní a dveří navíc působí luxusnějším dojmem. Takovou kombinací by mohla být například volba podlahy z břízy, javoru či jasanu v kombinaci se zárubněmi a dveřmi z tmavého dubu, ořechu či wenge.

světlá podlaha tmavé dveře

Pozor, pokud máte podlahu a zárubně ze dřeva a dveře mají povrch z dýhy, počítejte s tím, že oba tyto materiály časem na vzduchu a světle můžou změnit barvu o jeden až dva odstíny. Proto v tomto případě volte raději kombinaci podlahy a dveří v kontrastních barvách, protože snaha o dosažení stejného odstínu by se ve finále nemusela shodovat s vaší představou. Výrazný barevný kontrast podlahy a dveří působí mnohem lepším dojmem, než nepovedená snaha o dosažení stejného odstínu.

Dobrá rada na závěr: Pokud máte možnost, o výběru materiálů zárubní a dveří a o možnostech jejich začlenění do interiéru, či kombinaci s podlahou, se poraďte s odborníky v některém ze studií, kde dveře a zárubně vyrábí a prodávají.

Autor: Lenka

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře