Úvod Dveře a design bytu Jak sladit dveře s podlahou Jak sladit interiérové dveře s podlahou?

Jak sladit interiérové dveře s podlahou?

Kategorie: Dveře a design bytu

Dveře a zárubně do bytu jsou pevnou součástí interiéru a nejsou chápány jako stavební prvek, ale jako nábytek. I z tohoto pohledu jsou často laděny s podlahou. Ale kdo má hrát prim? Dveře nebo podlaha? Na obě otázky hned odpovíme a přineseme i pár příkladů z interiéru.

Dveře VERTIGO, povrch SOLO 3D, SOLODOOR

Na radu, jaký je správný postup ve vzájemném ladění interiérových dveří a zárubní s podlahou, jsme pozvali odborníka na interiér, Ing. Milana Vrbíka, senior designera z designérského studia design ATAK.

Doporučení ke vzájemnému ladění interiérových dveří a podlah není pouze jedno, ale bytový design umožňuje více pohledů a je na citu každého, aby si vybral variantu, která mu bude nejpříjemnější, a tudíž pocitově nejvíce vyhovovat. Na druhou stranu platí obecně platné pravidlo, že dveře vždy ladíme s vybranými dvěma, maximálně třemi pevným interiérovým prvky – podlahou, okny, schody nebo nábytkem s dekoracemi. Pak nemůže udělat ani laik zásadní chybu.

Dveře RAINBOW, SOLODOOR

Jednotlivé možnosti ladění interiérových dveří a podlah můžeme rozdělit následovně:

Dveře jsou sladěny s podlahou, aspoň ve stejných tónech nebo ve stejném dekoru. Konkrétním příkladem může být dřevodekor na interiérových dveřích. U něj řešíme orientaci dřevních let. Pokud máme podlahu z dlouhých prken a ty prkna jdou podél dveří, pak doporučuji dát motiv dekoru na dveřích napříč. Pokud jsou dveře vysoké, pak hodně zajímavě vypadá, když je dekor na dveřích na výšku.

Dveře jsou v úplném kontrastu s podlahou.

Pokud nechceme ladit pokojové dveře s podlahou, můžeme zvolit jiné pevné interiérové prvky, jako například:

  • okna,
  • schody,
  • barvu zdi,
  • ostatní nábytek, jako například barevnost kuchyňské linky, a to tak, že pokud mám červená dvířka na kuchyňské lince, mohu zvolit červené lakované dveře.

Pojďme se podívat na pár odborných komentářů interiérů, ve kterých jsou právě dveře laděny nebo neladěny s podlahou:

Povrch dveří je dobře zvolený ke stěně. Pokoj má působit sluníčkovým dojmem, a proto barva na dveřích je dobře zvolená. Elegantně k tomu působí tmavá podlaha, která je v tomto případě v kontrastu, ale přitom dobře ladí s tmavým čelem postele. Doplňky jsou k celkovému ladění pokoje dobře volené.

Dveře ELEGANT, posuv do pouzdra, SOLODOOR

Typický příklad ladění pokojových dveří s podlahou tón v tónu. Barva zdi je trendová a působí do prostoru koupelny hodně svěže. Tmavá barva na dveřích celý prostor protepluje a podlaha vychází z barvy dřeva. Dveře svými funkčními háčky šetří místo v interiéru a sladění dveří je zde navíc i s mobilními prvky.

Dveře VERTIGO, povrch SOLO 3D, SOLODOOR

Doporučujeme změnu

Tento interiér je naprosto designově čistý. Z mého pohledu by zde mohly být i dveře i dubové, tak aby ladily tón v tónu s barvou podlahy a zároveň by se tím designově odpoutaly od vestavěné skříně. Další variantou by mohly být pískově okrové dveře.

Dveře POLAR (zvukově izolační)

V tomto prostoru je použita metoda kontrastu. Z pohledu dveří bych nevolil variantu krémovou, ale raději barevnost sedačky a knihovny. Dveře bych doporučoval tedy spíše bílé. Anebo úplně naopak – změnil bych nábytek na krémový, aby ladil s dveřmi.

Dveře VERTIGO, povrch SOLO 3D, SOLODOOR

Interiéry a ladění dveří v nich hodnotil Ing. Milan Vrbík, senior designer z designérského studia design ATAK.

Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře