Rozměry dveří

Kategorie: Interierové dveře

Při výběru interiérových dveří je dobré zorientovat se v nabízených rozměrech dveří, které jsou na trhu k dispozici. V portfoliu většiny výrobců dveří máte na výběr několik rozměrových variant.

Základním rozměrem, u kterého máte u sériově vyráběných dveří na výběr obvykle pouze dvě varianty, je výška dveří 197 cm anebo 210 cm. Výjimkou jsou některé modely dveří, které jsou v nabídce pouze v jednom z uvedených rozměrů. U volby šířky dveří máte v nabídkách interiérových dveří na výběr více možností. U rozměru dveří na šířku je důležité, jestli jde o jednokřídlé, nebo dvoukřídlé dveře.

 Jednokřídlé dveře se u většiny modelů nabízejí v šířce 60 cm, 70 cm, 80 cm a 90 cm. Na trhu jsou také modely, které se vyrábí také v šířce 110 cm. Modely, u kterých je výběr šíře dveří obvykle omezen, jsou vstupní bytové dveře, které se vyrábí pouze v šířce 80 cm nebo 90 cm.

Stejné omezení výběru rozměru dveří na šířku je u dveří požárně bezpečnostní třídy 2 a u dveří požárně bezpečnostní třídy 3, které jsou v nabídce také pouze v šířce 80 cm nebo 90 cm.

posuvné dveře do šatny

Dvoukřídlé dveře se prakticky u všech modelů interiérových dveří nabízejí v šířkách 125 cm, 145 cm a 160 cm. U některých modelů se dvoukřídlé dveře v rozměru 160 cm nenabízí a jsou na výběr pouze v rozměru 125 cm a 145 cm.

Je dobré uvědomit si, že označení rozměru dveří „kulatými“ čísly 60, 70, 80, 90 a 110 na šířku a 197 a 210 cm na výšku není přesným vyjádřením skutečných rozměrů dveří. Standardní „šedesátky“ mají „ve falci“, tedy na užší straně, kde se zavírají do zárubně, 62 cm a na širší straně 65 cm. Výška 197 cm znamená skutečnou výšku křídla také na užší straně dveří „ve falci“, takže reálná celková výška širší strany dveří je 198,5 cm.

To, kde se používají dveře určité šířky, vychází buď z norem a předpisů anebo ze zvyklostí. Dveře široké 60 cm se obvykle používají pro komory, sklepy, šatny a tam, kde není nutné dodržet normy, je lze použít také jako dveře do koupelny nebo na WC. Pro vstup do koupelny a WC podle normy se používají dveře 70 cm široké. Jako běžné dveře do obytných místností v interieru a vchodové dveře do bytu se obvykle používají dveře široké 80 cm. Devadesátky se používají obvykle jako vchodové dveře do rodinného domu.

Pokud pro váš interiér nejsou vyhovující rozměry dveří, které jsou nabízené jako sériově vyráběné modely, máte možnost nechat si v některém z dveřních studií vyrobit dveře na míru

Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

2 komentáře: “Rozměry dveří”

  1. Inelka napsal:

    Dobrý den, máme stará kovová „futra“ a chtěli bychom nové dveře. Nechceme ale zatím nové obložky. Je možné v dnešní době, najít dveře aby nám pasovaly?

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře