Úvod Dveře a design bytu Dveře & interiér Dekory dveří – uniformita vyšla z módy.

Dekory dveří – uniformita vyšla z módy.

Kategorie: Dveře a design bytu

Dveře jsou součástí designu interiéru, proto doby uniformních bílých či smetanových dveří, na které jste v minulosti narazili téměř všude, jsou dávno pryč. Dnes je doba pestrosti a různorodosti, a to nejen co se týče barev, ale i různých povrchových úprav dveří, které se vybírají s ohledem na design interiéru a také podle požadavků na funkčnost a odolnost dveří.

Nejobvyklejšími povrchovými úpravami dřevěných interiérových dveří jsou přírodní dřevěné dýhy, laminátový povrch v různých stupních odolnosti, fólie a lak. Tyto povrchy se od sebe liší svojí odolností, barevností a cenou.

Barevné dekory dveří

Dveře RAINBOW s trojím lakováním v odstínu pískové žluté

 Absolutní klasikou povrchové úpravy dřevěných dveří a zárubní jsou přírodní dřevěné dýhy, oblíbené především v minulosti. Jejich povrch vyžaduje velmi citlivý a opatrný přístup při údržbě a čištění dveří. Dřevěné dýhy jsou barevně nestabilní a nejsou odolné vůči vlhkosti nebo změnám teploty.

Naopak – speciální laminátový povrch CPL je mimořádně odolný proti poškrabání, slunečnímu záření i vlhkosti, vhodný pro místa s velkou zátěží. Laminátové fólie jsou v nabídce v několika tloušťkách a v mnoha dekorech od imitace struktury dřeva až po jednobarevné a metalické odstíny. Vysokotlaký laminát HPL, který je ještě mnohem odolnější, se používá nejčastěji pro povrchovou úpravu venkovních bytových dveří.

Vchodové dveře do bytu

Vchodové dveře do bytu z produkce SOLODOOR

Materiálem moderní doby lze nazvat esteticky špičkové řešení laminátové povrchové úpravy SOLO 3D, které je stejně odolné jako povrch CPL a současně dokonale imituje strukturu přírodního dřeva, nejen na pohled, ale i na dotek. Od skutečného dřeva jsou dveře s povrchem SOLO 3D téměř k nerozeznání. Věrně imitují nejen vzhled, ale i trojrozměrnou strukturu kresby dřeva a to včetně suků a dalších nerovností. Výrobcem tohoto povrchu je SOLODOOR. Dveře s povrchovou úpravou SOLO 3D patří k tomu nejodolnějšímu, co na trhu dveří možno objevit. Proto se tento povrch doporučuje pro dveře s vysokou frekvencí použití.

dvere_VERTIGO_VARIANT_povrch_SOLO_3D_driftwood_koupelna_foto_zdroj_SOLODOOR

Lakovaný povrch v různých barevných variantách s možností potisku je další variantou povrchové úpravy interiérových dveří. Tato povrchová úprava je velice variabilní, co se týče mnoha různých barev a barevných odstínů. Povrch lakovaných dveří se upravuje profesionálně, ve výrobě, nástřikem několika vrstev vodou ředitelné barvy, která se nanáší tak, že zakrývá i hrany dveří, takže jsou pak vodě odolné a vhodné třeba i do koupelny.

Nejlevnější, ale i nejméně odolnou variantou povrchové úpravy interiérových dveří jsou fólie z impregnovaného papíru. Nízká odolnost vůči mechanickému poškození plně odpovídá nízké ceně této povrchové úpravy. Ale pro prostředí, které nevyžaduje vysokou odolnost povrchu, si toto finančně nenáročné řešení jistě najde mnoho příležitostí pro uplatnění.

Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře