Úvod Interierové dveře Dveře & interiér Vaše bezpečí pohlídá Cobra

Vaše bezpečí pohlídá Cobra

Kategorie: Interierové dveře

Pokud chcete při nákupu nových vchodových dveří, nebo výměně starých za nové šetřit, rozhodně se nesnažte ušetřit na zámku a na kování. V konečném důsledku se to nemusí vyplatit. K nejdůležitějším aspektům komfortního bydlení dnešní doby patří bezpečnost. A právě výběr zámku a kování vstupních dveří je pro bezpečnost bytu klíčová. Ani ty nejkvalitnější bezpečnostní dveře nejsou zárukou dostatečné ochrany vašeho majetku, pokud nejsou opatřeny také zámkem a kováním odpovídající bezpečnostní třídy. V následujícím článku se pokusíme nastínit, jaké možnosti máte při jejich volbě.

bezpečnostní kování

Bezpečnostní kování slouží k ochraně zámkové vložky a jeho hlavním posláním je ochránit zámek před destrukcí a záměrným poškozením hrubou silou. Upevňuje se zevnitř, aby nechtěnému „návštěvníkovi“ bytu znemožnilo případnou demontáž. Samotný fakt, že dveře jsou opatřeny bezpečnostním kováním, zloděje mnohdy odradí. Čas a úsilí potřebné k překonání takové překážky znamená pro ně příliš velké riziko a tak se raději zaměří na méně zabezpečený objekt.

bezpečnostní kování

Míra ochrany, kterou bezpečnostní kování zámku poskytuje, je definována normami ČSN EN 1627 až ČSN EN 1630, které určují jaký nápor by jednotlivé třídy kování měly vydržet. Tyto normy určují celkem 6 bezpečnostních tříd s označením RC1-RC6. V praxi se využívají zpravidla pouze první čtyři stupně. Kování bezpečnostní třídy RC5 a RC6 odpovídá téměř požadavkům na zabezpečení trezorových dveří a v ČR se používá velice zřídka.

Bezpečnostní třídy odlišují od sebe druhy kování podle toho, za jaký čas a jakým způsobem či typem nářadí je narušitel schopen překonat překážku a do objektu vniknout.

Základní bezpečnostní třídy RC1 a RC2 se využívají pro zajištění bezpečnosti objektů s nízkým rizikem napadení. Toto kování ochrání vaše dveře před vniknutím, pakliže se nezvaný host bude snažit dveře překonat hrubou fyzickou silou, nebo bude mít k dispozici jen jednoduché nástroje.

bezpečnostní kování

Zkušení zloději ale zpravidla bývají vybaveni minimálně páčidlem a odolnost proti tomuto nástroji určuje norma až u kování bezpečnostní třídy RC3 a vyšší.

Pro zabezpečení objektů s vyšším rizikem vykradení se doporučuje použít kování bezpečnostní třídy RC4, které by mělo odolat i zkušenému zloději, který je vybaven pokročilejšími nástroji.

Abyste docílili opravdu dostatečnou ochranu svého majetku, je důležité dodržet pravidlo, že dveře, zámek i kování mají stejnou bezpečnostní třídu. Dveře a kování té nejvyšší bezpečnostní třídy jsou k ničemu v kombinaci se zámkovou vložkou, která není bezpečnostní a lze ji otevřít například planžetou.

Existují dva základní typy bezpečnostního kování: rozetové – se dvěma samostatnými díly pro upevnění kliky a překrytí zámku, anebo štítové, u kterého je důležité změřit rozteč, protože oba otvory jsou umístěny na jednom kusu tzv. dveřního štítu. Rozteč je metrická vzdálenost osy otvoru pro kliku od osy otvoru pro vložku zámku. Nejpoužívanější rozteč je 72, 90 a 92 mm.

rozety

Kování si můžete vybrat buď ve variantě klika / klika, anebo klika / koule či madlo. Při nákupu bezpečnostního kování je důležitá také kvalita materiálu a v neposlední řadě design. Pokud chcete vsadit na tradiční českou kvalitu, prostudujte si sortiment kování české značky COBRA. Široká nabídka tvarů a materiálů bezpečnostního kování uspokojí fanoušky moderního, klasického i rustikálního designu.

Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře