Úvod Interierové dveře Dveře a design bytu Posuvné dveře: od kumbálku až ke konferenční místnosti

Posuvné dveře: od kumbálku až ke konferenční místnosti

Kategorie: Interierové dveře

Princip fungování posuvných dveří si umí představit každý. Co by ovšem už většinu lidí zarazilo, jsou možnosti jejich uplatnění. Díky variabilitě provedení je oceníte jak při stěhování  velkého nábytku stejně jako k zavření komůrky, jejímž vchodem se sotva protáhnete. Jaké jsou typy posuvných dveří dle uspořádání dveřních křídel a stavebního pouzdra?

Jednokřídlé dveře

Jednokřídlé dveře jsou nejrozšířenějším typem posuvných dveří. Ostatně každý si je umí určitě dobře představit. V pouzdře či po kolejnici se posouvá jediné křídlo. Průchod může mít zárubeň či může těžit z vizuální čistoty bezobložkového pouzdra. Komfort jejich užívání zvýšíte začleněním takových funkcí, jako jsou tichý doraz – jednostranný nebo oboustranný, samozavírání či ochranný profil.

 

Dvoukřídlé dveře

Dvoukřídlé dveře mají dvě dveřní křídla, která se zasouvají proti sobě. Hodí se pro větší průchody třeba mezi kuchyň a obývák. Dvoukřídlé dveře je vhodné dovybavit synchronizací, která zajistí, aby se obě dveřní křídla pohybovali současně proti sobě. Dalším užitečným doplňkem je tichý doraz, díky němuž je zavírání lehké a tiché.

 

Teleskop

Teleskopické provedení rozšiřuje možnosti nasazení posuvných dveří. Do jednoho pouzdra se paralelně zasouvají dvě dveřní křídla, obě na jednu stranu. Jednostranný teleskop je širší než jednokřídlé dveře a užší než dvoukřídlé dveře. Je tedy optimální volbou pro středně velké průchody.

 

Teleskop proti sobě

Extrémně velké průchody, které po otevření dveří fakticky spojí přilehlé místnosti, lze obsloužit dvoustranným teleskopem proti sobě. Ten dokáže pokrýt až pětimetrový průchod. Hodí se například pro konferenční a zasedací místnosti.

 

Cirkulár

Ani obloukové místnosti už nejsou pro posuvné dveře žádný problém. Výrobce Eclisse si při konstrukci stavebního pouzdra a dveřního křídla poradí i se zaoblením. Stačí pro danou místnost vybrat správný poloměr zaoblení a rozměr dveří. Větší průchody je opět možno pokrýt dvoustranným řešením cirkulár proti sobě.

 

Zákryt

Konstrukčně i pracovně úsporným řešením je tzv. zákryt. Ten je schopen zasouvat dvě oddělená dveřní křídla do jediného stavebního pouzdra uprostřed. Můžete ho nasadit do místností se dvěma vstupy, ale především se hodí tam, kde dvě sousedící místnosti mají blízké průchody – například wc a koupelna. Navíc vás neomezí ani různé velikosti těchto průchodů, neboť v jednom zákrytu mohou být dveřní křídla různých rozměrů.

 

Novanta

Speciální variantou posuvných dveří je Novanta. Ta kombinuje dveře posuvné a otočné. A výborně se hodí všude tam, kde je málo prostoru či je specificky uspořádán. Část dveřního křídla tedy mizí ve zdi a zbytek se pootočí k pohodlnému průchodu i v místech, jimiž se tak tak protáhnete.

Bližší informace k posuvným dveřím, které by se hodily právě vám, najdete přímo u výrobce Eclisse.

Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design eclisse Pouzdra pro posuvné dveře