Úvod Interierové dveře Dveře a design bytu Minimalismus bezfalcových dveří

Minimalismus bezfalcových dveří

Kategorie: Interierové dveře

Co jste na dveřích viděli už tisíckrát? Kliku, panty, překrytí zárubně… A co takhle si s tím trochu pohrát – změnit to? A přitom stále mít klasicky otočné dveře. Ideálním objektem designových hrátek jsou bezfalcové dveře.

U bezfalcových dveří se coby prvního prvku zbavíte falcu. Falc – onen zub či přelom přes zárubeň, který ji při zavření překrývá – určuje schodovitý tvar hrany dveří a mnohdy také zárubně. Upoutává pozornost při otevření dveří. Člení jejich hranu. Člení i zárubeň. Nenechává nikdy dveře a zárubeň splynout v jedinou rovinu.

U bezfalcových dveří falc mizí. Členitost nahrazují rovné plochy hran. Provedení dveří se zjednodušuje. Jejich design je čistší, protože najednou chybí prvek, který upoutával pozornost k detailu dveří. Místo toho ji přihlížející může plně věnovat křídlu dveří, kombinaci dveří a zárubně či kompozičnímu celku dveří, zárubně a stěny.

Minimalismus pojetí lze podtrhnout eliminací pantů. Prostě u bezfalcových dveří zvolíte skryté závěsy (panty), jejichž kloub nevyčnívá na jedné straně dveří, ale naopak je skryt v prostoru pantu umístěného v prohlubni zárubně a dveří. Nemusíte se bát ani o funkčnost takového pantu. Díky důmyslnému systému povolování a dotahování zajišťovacích šroubů je plně přizpůsobitelný ve třech prostorových dimenzích. Lze ho seřídit výškově, stranově a z hlediska přítlaku dveří.

Nyní už máte jednolitou plochu dveří a zárubně. A můžete se pustit do sladění dekorů tohoto prvku či těchto prvků s dezénem stěny. Lze odděleně ladit dveře/zárubeň a zeď. Zvolit stejný dekor. Zvolit kontrast. Zvolit stupňování. Odstupňovat všechny tři prvky či třeba sladit dveře a zeď – a zárubeň nechat kontrastní. Mistři kombinatoriky ještě přidají soulad s podlahou, okenními rámy a dalšími výraznými prvky interiéru.

A teď už chybí poslední dotek – zámek a klika. Ačkoliv je na výběr jak jednolité štítové kování, tak dvouprvkové kování rozetové, upřednostněte kování rozetové. Je bližší záměru vzdálit se běžnému stylu. Lépe odpovídá celkovému minimalismu. Umožňuje ho akcentovat volbou decentního tvaru a povrchové úpravy – a dotáhnout zcela do konce vynecháním zámku.

Prostá klika dokonale uzavře designovou ekvilibristiku bezfalcových dveří.

Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design eclisse Pouzdra pro posuvné dveře cobra Stavební kování