Úvod Interierové dveře Dveře a design bytu Eclisse Hoist: domov bez bariér

Eclisse Hoist: domov bez bariér

Kategorie: Interierové dveře

Lidé, kteří nikdy nebyli odkázáni na invalidní vozík, se neumí vcítit do problémů vozíčkáře, které způsobuje něco tak běžného, jako je každodenní provoz domácnosti. Vytvoření bezbariérové domácnosti bezpřekážkovým vchodem a přístupem k bytu teprve začíná. Vše je třeba umístit v dosahu z vozíku. Uspořádáním vybavení vytvořit dostatečný manipulační prostor (tj. kruh o poloměru 150 cm). A eliminovat všechny bariéry v používání bytu.

Při odstraňování překážek vždy narazíte na dveře neboli na vícero aspektů používání dveří. Musí být dostatečně široké (80 cm a více), abyste jimi projeli. Otevírací dveře musí směřovat ven z malých místností. Typickým a kritickým příkladem je koupelna, kde nejen že se vozíček ve většině případů ani nevejde, ale pokud se vejde, stává se nebezpečnou překážkou pro člověka, který spěchá vozíčkáři na pomoc. A nejúnavnější okolností otevíracích dveří je jejich obtížné používání.

Neumíte si ani představit, kolik času a námahy může stát něco tak triviálního, jako je průchod dveřmi. Musíte:

  • zešikma přijet ke dveřím;
  • natáhnout se ke klice, chytit ji a zmáčknout;
  • zacouvat – zároveň držet kliku a otevírat dveře – zároveň směrovat vozík tak, abyste uhýbali před otevírajícími se dveřmi;
  • otočit se a pozpátku projíždět – zároveň chytit a zmáčknout kliku – zároveň dveře zavírat.

Není to nic jednoduchého. I když časem zmáknete rutinní sekvenci pohybů, stejně vás otráví, máte-li to udělat třikrát za sebou. Proto jsou otevírací dveře zcela nevhodné do bezbariérové domácnosti.

Jejich vhodnou alternativou jsou volné průjezdy a tam, kde je nutno prostory oddělovat, posuvné dveře. U těch odpadají všechny obtížné činnosti. Stačí dveře ručně či motorizovaně otevřít a projet. Zavřou se samy.

Na místech se zvýšenými nároky na manipulaci s obsluhovanou osobou – typicky koupelna a WC – se hodí instalovat dveřní systém Eclisse Hoist. Ten nejen skýtá všechny výhody posuvných dveří, ale je designován přímo pro potřeby zdravotně postižených. Umožňuje instalaci dalšího traťového motorizovaného systému aneb vodící kolejnice, s jejíž pomocí se člověk pomalu a koordinovaně dostane do sprchy či na toaletu. Nejenže obstarává bezbariérový průchod, ale stává se nenahraditelným pomocníkem každodenní péče o zdravotně postiženou osobu.

Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře