Úvod Interierové dveře Bezpečnostní dveře Bezpečnostní třída 3: optimální ochrana domácnosti

Bezpečnostní třída 3: optimální ochrana domácnosti

Kategorie: Interierové dveře

Výběr vstupních dveří nás nutí i k otázkám: Jak moc mají být bezpečné? Jaké zabezpečení mají poskytovat? A nemotivuje je jen rizikovost prostředí a míra našich obav, ale i zcela praktické ohledy, jako je výše pojistky chráněného majetku a náklady na její obstarávání. Jaká míra zabezpečení je tedy ta pravá?

Míra zabezpečení bezpečnostních dveří se typicky odvozuje od tzv. pyramidy bezpečnosti vyplývající z normy ČSN P ENV 1627. Ta definuje čtyři stupně zabezpečení:

  1. základní ochranu;
  2. zvýšenou ochranu;
  3. vysokou ochranu a
  4. velmi vysokou ochranu.

Bezpečnostní třídy 1 a 2, odpovídající prvnímu a druhému stupni zabezpečení, jsou schopny poskytovat jen zcela základní ochranu před hrubou fyzickou sílou a jednoduchými nástroji. Hodí se jen do velmi bezpečných prostředí. Lidé po nich sahají při značně omezených rozpočtech, případně když místo zabezpečují jen po přechodnou dobu. A na toto zabezpečení nelze sjednat žádnou uspokojivou pojistku.

Jejich opakem je bezpečnostní třída 4, která už je předstupněm dveří trezorových. Dveře bezpečnostní třídy 4 typicky instalují majitelé objektů, v nichž se uchovávají vzácné předměty, drahé sbírky a jedinečné kousky umění. Ostatně jejich instalaci vyžadují pojistky sjednávané na cennosti. Výhoda velmi vysoké ochrany je vykoupena vysokou cenou pořízení a zabudování.

Pro běžné bydlení s běžným vybavením v naprosté většině měst a obcí se nejlépe hodí řešení v bezpečnostní třídě 3 – vysoká ochrana. Dveře jsou vysoce odolné vůči statickému a dynamickému zatížení. Odolají pokusům o vniknutí hrubou sílou i za pomoci nástrojů. Pokud pachatel nezná složitý systém zamykání, nedostane se skrz. Dveře plně zabezpečují domácnost a umožňují ji adekvátně pojistit. V případě, že pojišťovna dovoluje nižší stupeň ochrany, získáte díky vysoké ochraně slevy na pojištění.

Abyste dosáhli pro pojišťovnu deklarovatelné zabezpečení v bezpečnostní třídě 3, je třeba aby:

  • použité prvky byly na základě hodnocení nezávislou akreditovanou zkušební laboratoří certifikovány certifikačním orgánem schváleným Národním bezpečnostním úřadem a
  • všechny prvky řešení odpovídaly bezpečnostní třídě 3. Bezpečnostní dveře tedy musí doplňovat cylindrická vložka a kování bezpečnostní třídy 3.

Řešení vstupu na úrovni vysoké ochrany je nejen finančně dostupné a bezpečné, ale také velmi výhodné z hlediska výše pojistné částky a nákladů jejího obstarávání.

Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře