Úvod Dveře a design bytu Sklo jako součást dveří

Sklo jako součást dveří

Kategorie: Dveře a design bytu

Sklo je součástí našich životů už po tisíce let, od jeho vynálezu ve starém Egyptě. Plošného užívání v domácnosti se mu však dostalo až ve starém Římě, kdy tehdejší řemeslníci přišli na to, jak jej opravdu efektivně tavit a lít do forem. Už v té době se tento materiál začal používat jako výplň oken, a to díky jeho ideálním vlastnostem – izoluje a zároveň propouští světlo. V té době se jednalo o malé tabulky, spojené kovovými výplněmi. Technologie se ovšem stále zdokonalovaly a sklo se postupně začalo používat také jako materiál vyplňující části dveří.

 

Kombinace dřeva a skla

Dřevo a sklo zkrátka patří v interiéru k sobě, tenkrát stejně jako dnes. Například modelová řada VERTIGO od SOLODOOR kombinuje dřevěné kazety právě s odlehčujícím prvkem skla. K tomuto typu dveří ladí výborně oblá dveřní hrana, podtrhující celkovou eleganci.

Další řada dveří SOLODOOR s názvem SONET pracuje se sklem s bezpečnostními vlastnostmi – v dřevěném rámu je vsazené bezpečnostní pískované sklo v několika nevtíravých odstínech a různou strukturou. Díky variabilitě velikosti a umístění skel tyto dveře vytvářejí zajímavý efekt propustnosti světla, sklo odlehčuje pocit těžkosti robustního dřeva a zároveň může vytvářet zajímavé hry průhlednosti a matnosti. Bezpečnostní 8 milimetrové sklo navíc řeší častý nedostatek mnoha skleněných dveří, a sice křehkost a nebezpečí úrazu. Díky tomu lze dveře řady SONET umístit i ve velice frekventovaných prostorech.

Celoskleněné dveře

Když mluvíme o skle jako prvku zásadně ovlivňujícím design dveří, je jistě na místě zmínit také dveře celoskleněné. Modelová řada SOLODOOR CRISTAL nabízí varianty od jednolité průhledné desky po modely s pískovanými či rýhovanými motivy, a to od decentních až po „divočinu“, záleží na vašem vkusu a celkovému ladění interiéru. Také u této řady je využíváno moderní bezpečnostní sklo, takže nehrozí nepříjemné úrazy způsobené rozbitím při užívání. Již zmíněné užití pískovaných a rýhovaných variant skla nabízí opravdu mnoho možností, jak prosvětlit interiér a zároveň zachovat potřebné soukromí za dveřmi.

Světlíky

Netradičním prvkem, který prosvětlí a odlehčí prostor bytu či domu, může být také světlík. Společnost SOLODOOR vyrábí jak boční světlíky, umístěné po stranách dveřních křídel, tak i nadsvětlíky, zvětšující opticky prostor nade dveřmi. Světlíky jsou vytvořeny z upravené obložkové zárubně a vyrábí se jak ze standardního, tak z bezpečnostního skla. Lze je kombinovat pouze s otočnými falcovými dveřmi.

Boční světlíky a nadsvětlíky lze samozřejmě různě kombinovat a vytvořit tak z domova opravdu originální, prosvětlené místo.

Autor: Lenka

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře