Úvod Dveře a design bytu Bezpečnostní dveře Jen žádnou paniku! Stačí vzít za kliku

Jen žádnou paniku! Stačí vzít za kliku

Kategorie: Dveře a design bytu

Hoří? Chcete dostat spoustu lidí ven z uzavřených prostor? A nezpůsobit paniku? Pak je třeba, aby lidé plynule prošli nejužším místem místnosti, což jsou tradičně dveře. A proto je důležité vybavit je panikovým kováním.

Panikové kování

Panikové kování slouží k rychlému otevření kteréhokoliv křídla dveří při jakékoliv poloze zámku. Dojde-li tedy k případu nouze, kdy se větší počet osob snaží uniknout z budovy, musí být lidé schopni dveře otevřít s minimální námahou a nic jim v tom nesmí bránit. Tedy žádné zástrčky, obrtlíky a bezpečnostní prvky. Ostatně umožnění úniku musí být v návrhu dveří vždy nadřazeno všem ostatním požadavkům. A dokonce i v elektromechanických systémech musí být funkce snadného úniku vždy zachována i při výpadku elektrického proudu.

Panikové kování se vyskytuje ve dvou typech: příčné panikové kování a panikové kliky. Jejich užití závisí na velikosti přilehlých prostor, respektive na počtu lidí, kteří se v nich vyskytují.

Příčné panikové kování

Příčné panikové kování (hrazdy) se vám vybaví z návštěv kin či nákupních center. Na vstupních dveřích jsou vždy umístěná madla, jejichž zmáčknutím dveře snadno otevřete. Tento typ kování je tedy určen pro budovy, v nichž se pohybuje větší množství lidí. Doslova to specifikuje norma ČSN EN 1125: „Pokud je v budově dvě stě a více osob, které nejsou s provozem a prostory budovy řádně obeznámeny, musí být dveře na únikových cestách vybaveny příčným panikovým kováním.“

Panikové hrazdy mají podobu panikového či tlačítkového madla. Madlo dosahuje minimálně 60 % šířky dveří, jeho odpor ale zároveň musí být tak malý, aby dveře snadno otevřeli i postižení lidé a děti (specificky silou do 80 newtonů). Nicméně madlo samo musí být vysoce odolné a bez újmy přečkat i zatížení 1 000 newtonů ve všech směrech. Funkčnost se testuje 100 000 či 200 000 cykly zatížení na aktivním křídle a 10 000 či 20 000 na křídle pasivním. Splnění všech parametrů dokládá certifikát dveří.

Panikové kliky

 

Funkce snadného úniku není vyhrazena jen pro vstupy veřejných budov, ale můžete jí obohatit i dveře své domácnosti v podobě tzv. panikové kliky. Panikovou klikou dveře otevřete dle normy ČSN EN 19 během jediné sekundy s vynaložením velmi malého úsilí (do 70 newtonů). Její hrany a rohy musí být zvoleny tak, aby nezpůsobily zranění. A konec kliky musí směřovat zpět k povrchu dveří.

Stejně jako madlo, musí být i kování kliky velmi odolné a bez problémů vzdorovat síle 1 000 newtonů ve směru od dveří a poloviční síle ve směrech souběžných s plochou dveří. Funkčnost kovíná je testován a certifikován na 200 000 zmáčknutí.

Panikovým kováním se dají vybavit všechny druhy dveří: dřevěné, kovové, plastové – a se speciální uchycovací sadou i dveře skleněné. Pro konkrétní typ dveří lze nakombinovat více sestav jednotlivých prvků panikového kování, přičemž musíte vzít v potaz i ostatní požadavky na dveře (kouřotěsnost, požární odolnost). Optimální je obrátit se na specialistu v oblasti kování, díky němuž zvolíte pro vás dokonalou variantu.

Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře