Úvod Dveře a design bytu Dveře & interiér Jak vyměnit otočné dveře za posuvné?

Jak vyměnit otočné dveře za posuvné?

Kategorie: Dveře a design bytu

Máte doma samé otočné dveře, ale přijde vám, že jen překáží a zabírají zbytečně moc místa? Domníváte se, že tato situace nemá řešení? Chtěli byste nahradit otočné dveře posuvnými, abyste tak ušetřili alespoň trochu prostoru, ale bojíte se, že byste museli zbourat půlku bytu a výměna by byla příliš náročná? Možná to tak být nemusí. Proto si dnes ukážeme, co by taková operace ve skutečnosti obnášela.

Posuvné dveře

Jak jsme nedávno psali, může se zdát, že posuvné dveře jsou výdobytkem moderní doby. Ve skutečnosti ale první dveře tohoto typu byly vyrobeny již v dobách řecko-římských. Dnes ve většině domácností najdeme spíše otočné dveře, které často zabírají místo, jež by šlo využít praktičtěji. Může se sice zdát, že zbytečného místa, které dveře zabírají, není tolik, ale každý volný centimetr může zejména v malém bytě udělat velký rozdíl. Posuvné dveře naproti tomu „zmizí ve zdi“, čímž rozšíří využitelnou obytnou plochu. Posuvné dveře jsou navíc bezbariérové a snadno se s nimi manipuluje. Kromě toho jsou zajímavým designovým prvkem.

Výměna dveří

Pokud máte malý byt a chtěli byste získat nějaký ten prostor navíc, je na čase zvážit výměnu klasických otočných dveří za posuvné. Jak na to?

Pokud máte na místě, kde jsou dveře, zděnou příčku, odstraníte nejdříve stávající dveře. Následně do zděné příčky necháte připravit stavební otvor dle rozměrů pouzdra, které usadíte, nanesete omítku a malbu. Případně můžete použít pouzdro do sádrokartonu, které přisadíte na stávající stěnu, aniž byste museli rozšiřovat stavební otvor. Následně jej opláštíte SDK deskami.

Existuje také možnost využít dveře posuvné po zdi. Toto řešení však ušetří o něco méně místa, protože ke zdi, po níž se budou dveře posouvat, nelze narovnat jakýkoli nábytek. To je potřeba mít na paměti. Na druhou stranu není potřeba téměř žádných stavebních úprav, protože dveře se pohybují po kolejnicích, jež můžete připevnit ke stávající zdi. Montáž spočívá pouze v ukotvení konzole nad dveřní‘ otvor a vodícího trnu do podlahy.

Provedení posuvných dveří

Obdobně jako dveře otočné, si můžete i posuvné dveře pořídit v různých provedeních. Kromě klasického jednokřídlého, si můžete pořídit dvoukřídlé, teleskopické, zahnuté (do stavebního pouzdra CIRKULÁR od společnosti Eclisse). Dále můžete vybírat dveře z různých materiálů, např. dřevěné či skleněné.

Více informací naleznete na webových stránkách společnosti Eclisse.

 

Autor: Lenka

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře