Úvod Dveře a design bytu Dveře & interiér Historie posuvných dveří

Historie posuvných dveří

Kategorie: Dveře a design bytu

Historie posuvných dveří

Posuvné dveře se nám mohou zdát jako výdobytek moderní doby, ale opak je pravdou. První dveře tohoto typu byly vyrobeny už v dobách řecko-římských a na velké popularitě začaly nabývat v 19. století v Británii a Japonsku.

Británie a Japonsko

Posuvné dveře zažily velký „boom“ v těchto zemích v přibližně stejném období. V Británii se však používaly především k oddělení salonků ve viktoriánských domech. Na dálném východě se pro tento typ dveří uchytil název Fusuma a jejich účelem bylo opticky upravit prostor a strukturu místnosti.

Konstrukce dveří Fusuma spočívá v neprůhledných, vertikálních obdélnících s dřevěnou mřížkou, kterou po stranách pokrývá papír a tkanina. Dveře také často zdobí přírodní motivy – např. zvířata, lesy, hory apod.

Dveře se posouvají po dvou dřevěných kolejnicích (horní se nazývá „Kamoi“ a spodní „Shikii“), které se v minulosti udržovaly pomocí vosku, přičemž dnes ho nahrazuje vinylový pás.

 

Současnost

V dnešní době se posuvné dveře těší velké oblíbenosti díky rozvoji měst a bydlení v bytech. Lidé mají své domácnosti stále na menších plochách, a tak se snaží uspořit místo různými způsoby. Kromě této funkce plní posuvné dveře také funkci designovou, jelikož působí velmi elegantně a trendově. Své výhody mají také pro lidi s omezenou pohyblivostí díky snadnému ovládání dveří.

 

Využití v automobilovém průmyslu

Posuvným systémem se nechaly inspirovat také někteří výrobci automobilů. Auto s posuvnými dveřmi je velice praktické, jelikož usnadňuje nastupování či vystupování z vozu. Své využití našly především u užitkových automobilů a v segmentu MPV.

 

Důležité vlastnosti posuvných dveří

Základní stavebním kamenem posuvných dveří je kvalitní pouzdro, které musí splňovat určitá kritéria. Mezi ty nejdůležitější se řadí:

  • Pevnost/robustnost a spolehlivost – stavební pouzdro se po zabudování stává integrovanou součástí stěny, s níž má stejnou tloušťku
  • Odolnost – v průběhu času musí posuvný systém (vodící kolejnice a posuvné vozíčky) umožnit plynulý a lehký pohyb.
  • Životnost – během montáže i potom v průběhu užívání by mělo stavební pouzdro zůstat neporušené, bez deformací. Každá deformace může vést k nevyhovujícímu pohybu dveřních křídel.
  • Snadná instalace a údržba – Pouzdro by mělo jít jednoduše smontovat i nezkušeným řemeslníkem. Jakákoli další zednická či obkladačská úprava by neměla činit žádné potíže a stejně tak veškerá následná údržba by měla proběhnout bez jakéhokoli poškození zdi.
Autor: Lenka

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře