Úvod Bezpečnostní dveře Proti čemu nás můžou dveře chránit?

Proti čemu nás můžou dveře chránit?

Kategorie:

Obyčejné dveře v každém bytě či domě plní zcela nezastupitelné funkce – chrání naše soukromí a pomáhají vytvářet pocit domova. Proto se do nich vyplatí investovat, abychom se ujistili, že plní obě hlavní funkce opravdu bezchybně. A jaké specifické vlastnosti můžou dveře mít, respektive proti čemu nás můžou ochránit?

Největším nepřítelem domácností bývá hluk

Rozeznáte, která sousedka nosí podpatky? Cuknete sebou pokaždé, když se rozjede výtah nebo někdo odemyká dveře sousedního bytu? Pak je ten pravý čas, abyste začali uvažovat o protihlukových vchodových dveřích.

Avšak jen u nich to nekončí. Jistě protihlukové dveře oceníte například v ložnici, pokud nechcete být ráno rušeni a rádi si přispíte. Kromě ložnice je můžete perfektně využít i v dětském pokoji, pokud vaše ratolest zbožňuje hru na bicí nebo elektrickou kytaru. Protihlukové dveře zkrátka najdou uplatnění v celé domácnosti. Speciální protihluková úprava navíc nemá žádný vliv na celkový vzhled.

A jak to funguje? Protihlukové dveře mají speciální konstrukci, která se testuje na útlum zvuku. Kombinují specifické materiály a konstrukční prvky, které zahrnují:

  • výplň s papírovou voštinou, dřevotřískovou dutinkou, deskou LINEX či dřevotřískovou deskou přerušenou vrstvou korku;
  • práh pevný či výsuvný
  • těsnění

Různým zkombinováním výše uvedených prvků vzniká 5 variant sílícího útlumu: 27323335 a 38decibelů. Pro lepší představu – na silně frekventované ulici bývá hluk okolo 70 decibelů. Jeho snížením o 38 decibelů se dostáváme na úroveň šepotu nebo relativního ticha v divadelním sále.

Protihluková varianta je dostupná pro nejčastěji prodávaný model interiérových a vstupních dveří, tj. KLASIK plné, dveře požárně odolné dveře bezpečnostní třídy 2. Tyto dveře jsou opatřeny pevným či výsuvným prahem, dle požadovaného hlukového útlumu a provedení dveří. K dosažení požadovaného zvukového útlumu musí být dveře vždy navíc osazeny do těsněné obložkové zárubně nebo zárubně ocelové.

Důležitým pomocným prvkem je ochrana proti kouři a požáru

Ochranu proti vniknutí kouře a plamenů vyžadujeme většinou u dveří vchodových, kde hrozí rozšíření požáru zvenčí či ze společných prostor bytového domu. Ideální je však nainstalovat takové dveře do všech místností, kde je zvýšené riziko vzniku požáru. Žádoucí jsou také u únikových východů, které musí umožňovat bezproblémové opuštění budovy v případě nouze.

Jak takové dveře fungují? Jejich funkčnost je zajištěna speciální vnitřní konstrukcí, složením použitých materiálů a dalších doplňků. Speciální řešení pro kouřotěsné dveře nabízí SOLODOOR . Jedná se úpravu dveří formou zabudovaného mechanického kouřotěsného vysouvacího prahu, který je zárukou úplného utěsnění dveřního otvoru proti průniku kouře.

Kouřotěsná úprava je  dostupná pouze pro dveře požárně odolné.

Ochrana proti tmě či přílišnému světlu

Máte problémy s usínáním? Jednou z věcí, která vám v tom může bránit, je přílišné světlo. Naprostá tma je totiž pro kvalitní spánek klíčovým faktorem – jen tak se totiž během spaní může vytvářet hormon melatonin. K jeho tvorbě dochází paralelně s poklesem intenzity světla a následně přispívá k regeneraci celého organismu.

Abychom maximálně zamezili průniku nežádoucího světla, určitě bychom neměli používat dveře skleněné ani prosklené – ty jsou naopak vhodné do obývacího pokoje.

Variant prosklených dveří existuje nespočet, ať už se jedná o různé velikosti rámečku nebo širokou škálu barevných skel. Skleněné výplně vnesou do interiéru přirozené světlo, a navíc designově ozvláštní celý byt.

Na výběr máme i z designových provedení vhodných do moderních interiérů. Zajímavá je např. kombinace dřevěného či jednobarevného dekoru dveří se sklem a hliníkovými lištami rámečků. Dalším elegantním řešením je kombinace skleněných výplní se zapuštěnými rámečky, která navíc zamezuje zachytávání oděvů, vlasů či srsti domácího mazlíčka. Jako první začala na českém trhu s výrobou takovýchto rámečků společnost SOLODOOR.

Pokud by k prosvětlení pokoje nestačila skleněná výplň, je zde ještě možnost použití dveřních světlíků. Jedná se o skleněné plochy zasazené do speciálních zárubní, které lze umístit po stranách dveří (i třeba jen po jedné straně) či nad ně. Světlíky můžete kombinovat s otočnými, kyvnými i posuvnými dveřmi.

Autor: Lenka

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře