Průvodce výběrem dveří

Kategorie: Interierové dveře

Průvodce výběrem interiérových dveří a zárubní

Než si jdete vybírat bytové dveře a obložkové zárubně, položte si otázky: Kde si mám své pokojové dveře koupit? A na co se mám ptát? Na první otázku je jednoduchá odpověď – vyberte si mezi speciální showroomy pro interiérové dveře a zárubně nebo značkovými prodejnami výrobců interiérových dveří a zárubní. A na tu druhou otázku přinášíme návodné kroky…

1. krok: Volba umístění a způsobu otevírání interiérových dveří

Interiérové dveře SONET v povrchové úpravě CPL olše

Dveře SONET v povrchové úpravě CPL olše

Jak začít s výběrem dveří? Podle čeho se hlavně rozhodovat? „Nové dveře byste měli v první řadě vybírat podle typu místnosti, kterou budou uzavírat. Ta vám totiž určí vlastnosti, které vaše pokojové dveře musí umět. A od nich se odvíjí vnitřní skladba dveří, jejich povrchový materiál a případně úpravy, které povedou například k protihlukové vlastnosti interiérových dveří. Ale toto už vám poradí odborník na každé vzorkovně správného výrobce dveří a zárubní. Ten vám i pomůže určit, zda potřebujete dveře dřevěné nebo s umělým povrchem, zda dveře falcové nebo bezfalcové a další podrobnosti ze světa dveří, o kterých vy vůbec zatím nevíte, že byste měli volit,“ uvádí Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR, předního českého výrobce interiérových dveří a obložkových zárubní.

Dveře otočné, posuvné do pouzdra nebo posuvné po stěně?

Od typu místnosti, či spíše jejich prostorových možností, se odvíjí i volba typu otevírání interiérových dveří, který musíte zvolit. Na výběr máte otočné dveře, dveře posuvné na stěnu, dveře posuvné do pouzdra či dveře kyvné. Otočné dveře zajistí řádnou izolaci, například proti hluku, ale zaberou místo kolem průchozího otvoru. U posuvných variant interiérových dveří je výhoda, že ani jedna z nich nezabírá téměř žádný prostor, a proto je dobré je volit, pokud potřebujete úspořit místo.

Interiérové dveře, které umí víc!

A jakou další roli hrají dílčí místnosti proInteriérové dveře, které umí víc! typ pokojových dveří? „Do dětských pokojíků, pracoven nebo ložnic volte dveře protihlukové, které zajistí útlum nežádoucího zvuku až o 43 dB, což je například hlasitost běžného hovoru. Do koupelen zase volte interiérové dveře lakované, do kterých se nedostane vlhkost a vaše dveřní křídlo tak bude sloužit mnoho let. Samotnou kapitolu pak tvoří vchodové dveře do bytu, které jsou protipožární a bezpečnostní,“ doplňuje Martin Dozrál ze společnosti SOLODOOR.

2. krok: Výběr povrchu pokojových dveří

Interiérové dveře VERTIGO v povrchové úpravě SOLO 3D, cremeline

Dveře VERTIGO v povrchové úpravě SOLO 3D, cremeline

Jasným trendem dneška jsou umělé, mechanicky odolné materiály, které velice věrně napodobují přírodní povrchy, a to včetně trojrozměrné struktury dřeva. Navíc samozřejmě vykazují podstatně vyšší odolnost oproti přírodním dýhám a jsou i méně náročné na údržbu.

Pokojové dveře s lamináty na povrchu nám vydrží mnohé nehody, kterých je v běžné domácnosti dost a dost. Typickým příkladem jsou povrchy SOLO 3D dokonale imitující nejen zabarvení dřeva, ale také při každém doteku ucítíte jemné křivky pravého masivního dřevěného materiálu. Další variantou jsou hladké CPL nebo HPL lamináty, fólie anebo také laky. Více o těchto površích na interiérových dveřích, včetně masivních dveří si přečtěte – ZDE.

3. Volba modelu interiérových dveří

Pokojové dveře v interiéru mohou celý jeho designový dojem umocnit nebo naopak snížit. Pravidlem při výběru interiérových dveří a zárubní zůstává nepsané pravidlo – dveře buď splývají s pokojem a dávají vyniknout jiným interiérovým prvkům, anebo naopak vynikají svojí originalitou designu nebo povrchu a stávají se tak jasnou dominantou. Do prostor, které potřebují více světla, můžete volit i dveře v prosklené či celoskleněné variantě.

Lakované dveře RAINBOW v povrchové úpravě lak čínská červená

V tomto pokoji jsou dveře RAINBOW v povrchové úpravě lak čínská červená jasnou dominantou

4. Volba zárubní dveří a kování

Při nákupu interiérových dveří nezapomínejte ani na zárubně, pokud tedy nechcete usadit nové dveře do těch stávajících, kovových. Ale věřte, že novým dveřím, staré zárubně opravdu nesluší. Tradiční variantou jsou obložkové zárubně (jednoduše řečeno obložky) se spojem v rohu tzv. na pokos. Pro jejich usazení je samozřejmě třeba počítat se stavebními pracemi.

Pokud rekonstruujete a nechce se vám moc bourat, pak volte zárubně OOZ neboli Obklad Ocelové Zárubně (obložku kovové zárubně). V této variantě vám staré kovové zárubně obloží nová, dřevěná obložka. Více o nich si můžete přečíst ZDE.

Bytové dveře a jejich kování

V neposlední řadě se nesmí zapomínat na dveřní kování, kam se řadí klika a závěsy (lidově panty). Klika by se vám měla líbit a také příjemně padnout do ruky. S výběrem těchto komponent vám rádi pomohou odborníci na prodejně.

SAMOZAVÍRACÍ PANTY PRO POKOJOVÉ DVEŘE

„Skutečnou vychytávkou pro interiérové dveře SOLODOOR jsou samozavírací panty, které umožňují pokojovým dveřím, aby se samy zavíraly a ušetřily tak rutinní činnost svému majiteli. Tyto závěsy vypadají na první pohled úplně stejně jako panty standardní a až při bližším prozkoumání si povšimnete odlišné třídílné konstrukce a vnitřního závitu, který zajišťuje samotné samozavírání dveřního křídla. Tento druh atypických pantů je pro interiérové dveře rozhodně elegantnějším řešením než různé hodně viditelné samozavírače montované na dveře do pokojů.“

Martin Dozrál, ředitel společnosti SOLODOOR.
Samozavírací pant pro pokojové dveře

Samozavírací pant pro pokojové dveře

 5. Objednávka interiérových dveří a obložek s montáží

Bytové dveře a zárubně nakupujte nejlépe u certifikovaných prodejců výrobců dveří, kteří vám rádi a odborně poradí. Dnes si takového prodejce můžete vyhledat i na webových stránkách každého výrobce dveří (například na http://www.solodoor.cz/cs/prodejni-studia). Pokud si chcete nejprve vše rozmyslet v klidu doma u počítače a zjistit ceny pro jednotlivé varianty, využijte konfigurátor dveří, kde se vám hned ukáže cena za vámi vybrané dveře. Konfigurátor najdete na http://www.sestavsidvere.cz.

Stejně tak montáž interiérových dveří vložte do rukou odborníkům, kteří si prostor i zaměří, a výrobce vám vyrobí dveře a obložky přesně na míru vašemu interiéru. Navíc se vám tímto krokem zvýší záruka na 5 let.

Nyní máte návod, na co vše se ptát a můžete se směle vydat na nákup interiérových dveří a zárubní.

Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře