Své vchodové dveře můžete obohatit o jednu užitečnou funkci, která vám dodá jistotu zejména ve vypjatých chvílích. Je jí panikové kování, které u některých staveb dokonce nařizují normy.
K čemu slouží?
Panikové kování má základní účel – snadno otevřít dveře i v nepřehledné situaci, kdy vládne zmatek a šíří se panika. Určitě je znáte z kinosálů nebo některých administrativních budov, kde je instalováno povinně např. na únikových cestách. Pokud jsou dveře zamčeny, není nutné k nim hledat klíč. Křídla dveří se snadno rozevřou jednoduchým pohybem a dav lidí může ven. Samozřejmě existuje panikové kování i pro dveře jednokřídlé. Panikové kování může být napojeno na bezpečnostní systém budovy, ale funguje i při výpadku proudu.
Jaké jsou jeho druhy?
Existují základní dva druhy panikového kování – tzv. příčné hrazdy a klasická paniková klika. Z vnější strany mohou být doplněny koulí či madlem. Příčné hrazdy se využívají většinou ve veřejných budovách, k vám domů je elegantnější řešení paniková klika. Existuje několik druhů těchto klik, většinou jsou vhodné pro dřevěné, kovové i plastové dveře. Existují dokonce i panikové kliky pro dveře skleněné, u nich je však zpravidla nutné přiobjednat si také speciální uchycovací sadu.
Důležité vlastnosti
Při výběru buďte zvídaví a neváhejte se prodejce optat. Jedna z nejdůležitějších věcí bude, jak velkou uvolňovací sílu musíte vyvinout, abyste dveře pomocí panikového kování otevřeli. Tuto sílu musí být schopny vyvinout i děti. Ptejte se také po modelech s co nejdelší životností a nejsnazší údržbou, samozřejmostí musí být nerezový materiál. Panikové kování také nesmí porušit kouřotěsnost a požární odolnost dveří. Dodávaný zámek musí být bezpečnostní (bývá s cylindrickou vložkou), aby vám nedělala potíže pojišťovna.
Můžete také výrobce požádat, aby vám potvrdil certifikaci daného modelu.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.