Úvod Dveře a design bytu Bezpečnostní dveře Co je to panikové kování?

Co je to panikové kování?

Kategorie: Dveře a design bytu

Své vchodové dveře můžete obohatit o jednu užitečnou funkci, která vám dodá jistotu zejména ve vypjatých chvílích. Je jí panikové kování, které u některých staveb dokonce nařizují normy.

Vchodové dveře do bytu

Vchodové dveře do bytu z produkce SOLODOOR

K čemu slouží?

Panikové kování má základní účel – snadno otevřít dveře i v nepřehledné situaci, kdy vládne zmatek a šíří se panika. Určitě je znáte z kinosálů nebo některých administrativních budov, kde je instalováno povinně např. na únikových cestách. Pokud jsou dveře zamčeny, není nutné k nim hledat klíč. Křídla dveří se snadno rozevřou jednoduchým pohybem a dav lidí může ven. Samozřejmě existuje panikové kování i pro dveře jednokřídlé. Panikové kování může být napojeno na bezpečnostní systém budovy, ale funguje i při výpadku proudu.

Dveře proti ohni

Jaké jsou jeho druhy?

Existují základní dva druhy panikového kování – tzv. příčné hrazdy a klasická paniková klika. Z vnější strany mohou být doplněny koulí či madlem. Příčné hrazdy se využívají většinou ve veřejných budovách, k vám domů je elegantnější řešení paniková klika. Existuje několik druhů těchto klik, většinou jsou vhodné pro dřevěné, kovové i plastové dveře.  Existují dokonce i panikové kliky pro dveře skleněné, u nich je však zpravidla nutné přiobjednat si také speciální uchycovací sadu.

Paniková klika

Důležité vlastnosti

Při výběru buďte zvídaví a neváhejte se prodejce optat. Jedna z nejdůležitějších věcí bude, jak velkou uvolňovací sílu musíte vyvinout, abyste dveře pomocí panikového kování otevřeli. Tuto sílu musí být schopny vyvinout i děti. Ptejte se také po modelech s co nejdelší životností a nejsnazší údržbou, samozřejmostí musí být nerezový materiál. Panikové kování také nesmí porušit kouřotěsnost a požární odolnost dveří. Dodávaný zámek musí být bezpečnostní (bývá s cylindrickou vložkou), aby vám nedělala potíže pojišťovna.

Můžete také výrobce požádat, aby vám potvrdil certifikaci daného modelu.

Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře