Úvod Interierové dveře Jak vybrat správné dveře Způsoby otevírání dveří

Způsoby otevírání dveří

Kategorie: Interierové dveře

Kolik místa zaberou interiérové dveře v pokoji?

Každý centimetr v bytě je dobrý, a když není prostor, hledá se, jak jej ušetřit. A interiérové dveře mohou pomoci. Pokud při jejich výběru dobře rozmyslíte, jak se budou otevírat, získáte kýžené centimetry prostoru navíc.

Každý z nás asi dobře zná nekonečné vyhýbání se v úzké panelákové chodbičce anebo lámání si hlavy nad tím, kam postavíme naši oblíbenou komodu, když nám všude vadí pokojové otočné dveře. A přitom se stačí při výběru dveří poradit s odborníkem ze světa interiérových dveří a zárubní, který přesně ví, kolik místa daný způsob otevírání v místnosti zabere.

Dveře SONET (povrch SOLO 3D)

Dveře SONET (povrch SOLO 3D)

Jednoduchý přehled přinášíme nyní i vám. Na obrázku vidíte jednoduché nákresy různých typů otevírání interiérových dveří. Vybrali jsme pro vás ty nejčastěji používané, které zároveň řeší mnohé prostorové nebo designové problémy a požadavky v interiéru:

Typy otvirani dveří

Kolik místa zabírají jednotlivé typy otvírání dveří?

Otočné bytové dveře jsou nejčastější

Otočné dveře do pokoje má v interiéru nejvíce z nás a jsou nejtradičnějším a nejvyužívanějším způsobem otevírání ve většině českých domácností.

Místo v bytě nám sice moc neušetří, protože při jejich plném otevření v interiéru zabírají přibližně 1 m² podlahové plochy a v otevřeném stavu mohou někdy vadit. Ale abychom jim nekřivdili! Tato otočná klasika je neocenitelnou a zároveň nejvhodnější variantou otevírání do místností, ve kterých je důležitá protihluková nebo tepelná izolace. Tyto dveře totiž pevně těsní po celém svém obvodu. Jedná se tak hlavně o ložnice, dětské pokoje nebo technické místnosti. Dveře protipožární a bezpečnostní musí být právě v této variantě. Navíc je třeba vědět, že existuje jejich pravá a levá varianta a provedení dveří bezfalcové a falcové.

otočné interiérové dveře

Otočné interiérové dveře

 

SKRYTÝ MECHANICKÝ PRÁH U VNITŘNÍCH DVEŘÍ

„Abychom dostáli moderním bezbariérovým bytovým trendům, je pro interiérové dveře, které mají izolovat, využíván zvukově izolační mechanický práh, který je stabilní skrytou součástí protihlukových dveří.“

Martin Dozrál, generální ředitel SOLODOOR, výrobce interiérových dveří a zárubní.

Moderní ložnice

Posuvné dveře do stavebního pouzdra

Největší úspora místa a zároveň špičkový design! Toto řešení nabízí dveře posuvné do pouzdra, lidově řečeno dveře šoupací do zdi neboli zašupovací. Jejich obliba v českých interiérech neustále roste. V interiéru nezabírají vůbec žádný prostor, protože zajíždějí do stavebního pouzdra zabudovaného ve zdi. A je jedno, jestli je klasická cihlová nebo sádrokartonová.

Ovšem je tu jedno úskalí, o kterém je třeba vědět. Pokud chcete mít doma dveře do pokoje posuvné do pouzdra, pak pouzdro = plechovou kapsu, do které dveře zajíždí, musíte zabudovat už při hrubých stavebních pracích. Později byste museli kus zdi vybourat, pouzdro ji totiž nahrazuje. Navíc ve srovnání s otočnými dveřmi, tyto posuvné nejsou ani protihlukové ani protipožární, či jinak speciálně vybavené.

Na druhou stranu, v interiéru nejen šetří prostor, ale dávají mu trendovou dynamičnost a atypičnost. Zkuste dvoje interiérové posuvné dveře najednou otevřít jedním pohybem! Synchronní efekt nevídaný, služba vítaná! Dveře posuvné do pouzdra jsou vždy bezfalcové.

posuvné vnitřní dveře do stavebního pouzdra

Posuvné dveře do stavebního pouzdra

Dveře dvoukřídlé NORMA KOMFORT

Dveře dvoukřídlé NORMA KOMFORT

Různé varianty posuvných dveří do pouzder

Různé varianty posuvných dveří do pouzder

TIP PRO VÁS! DVEŘE DO POUZDRA DODÁVAJÍ PROSTOR V PANELOVÝCH BYTECH

Panelové byty jsou skvělým místem, kde lze posuvné dveře naplno využít. V chodbě, ve které se nachází více interiérových dveří, dokážou posuvné dveře do pouzdra ušetřit neuvěřitelně moc místa. Navíc, na rozdíl od otočných dveří do pokoje, nehrozí, že s jejich otevřením někoho poraníte.

Model pouzdra NORMA UNIBOX vyřešil problém panelákového jádra (J.A.P.)

A bonus posuvných dveří do pouzdra navíc?

Díky plynulému a lehkému pohybu se posuvné dveře hodí i do interiérů handicapovaných osob či méně mobilních seniorů.

Bezbariérové a vzdušné řešení to je pouzdro NORMA KOMFORT (J.A.P.)

Posuvné dveře na stěnu nevyžadují stavební zásahy

Další typem posuvných dveří jsou dveře posuvné na stěnu. Ty se od těch posuvných do pouzdra liší tím, že žádné pouzdro nepotřebují a posouvají se na zeď ve své blízkosti. Potřebují tak ke svému pohybu minimum prostoru, přesněji 0,15 m². Posuvné dveře na stěnu jsou nejjednodušším řešením pro změnu otevírání a zároveň úsporu místa v bytě.

Nevyžadují náročné stavební zásahy. Pokojové dveře posuvné na stěnu jsou zavěšeny pomocí vozíků na garnýž, která je dřevěná nebo kovová, viditelná nebo skrytá. A co je nevýhodou tohoto řešení? Musíte myslet na to, že místo na stěně, kam se posouvají pokojové dveře, musí zůstat prázdné, tedy žádné obrázky, zásuvky či vypínače. Navíc nábytek, který s těmito interiérovými dveřmi sousedí, musí být odsunut ode zdi, aby se dveře za něj mohly zasunout.

Posuvné dveře na stěnu mohou být i dveře skleněné či prosklené a bezfalcové.

Posuvné interiérové dveře po stěně

Posuvné interiérové dveře po stěně

Posuvné dveře dvoukřídlé ROLLO

Posuvné dveře dvoukřídlé ROLLO

Kyvné dveře zabírají nejvíc místa

Největší prostor v interiéru zabírají pokojové dveře kyvné, lidově lítačky. U nich je tedy třeba myslet na to, že potřebují při svém otevírání a zavírání rozlet do obou sousedících místností, a proto zabírají dvakrát tolik místa, než dveře otočné (celé 2 m²).

Při jejich použití je určitě dobré kyvné dveře opatřit ve spodní části okopným plechem, který nám umožní tyto bytové dveře otevírat jednoduchým kopnutím. Spíše než do bytů jsou kyvné dveře primárně určeny do kuchyní a jídelen restauračních zařízení.

A jak potřebujete otevírat svoje bytové dveře vy?

Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře