Cette page n'existe plus !

La page demandée n'existe pas

La page que vous recherchez n'existe plus ou a été déplacée.


Si vous avez saisi l'adresse de la page directement dans votre navigateur, veuillez vérifier votre saisie.
Sinon nous vous conseillons de revenir en page précédente, de consulter le plan du site ou alors d'utiliser la recherche ci dessous


1
Úvod Interierové dveře Dveře a design bytu Údržba interiérových dveří

Údržba interiérových dveří

Kategorie: Interierové dveře

Interiérové dveře jsou v bytě při běžném provozu vystaveny různým vlivům a jejich povrch často musí odolávat nejen mechanickému opotřebení, ale i různým formám znečištění. Od běžného zaprášení a působení vlhkosti ze vzduchu, přes otisky a šmouhy způsobené doteky rukou při otevírání a zavírání, až po výrazné znečištění, které na povrchu dveří zanechávají domácí mazlíčci nebo děti. Pokud chcete udržet nejen funkčnost dveří, ale chcete také, aby zůstaly designovou ozdobou vašeho interiéru, je nutné věnovat dostatečnou pozornost jejich údržbě.

Výrobci interiérových dveří doporučují pravidelné čištění povrchu dveří a zhruba jednou za rok kontrolu pantů a v případě potřeby jejich promazání vazelínou nebo silikonem.

Údržbu povrchu dveří je nutné přizpůsobit typu povrchové úpravy. Pokud budete o povrch dveří pečovat pravidelně, nebude nutné používat na čištění nic více, než vlažnou vodu a savý stálobarevný hadřík – ideálně tzv. „švédskou utěrku“ z mikrovlákna, které nezanechává na čištěném povrchu žádné šmouhy ani vlákna.

dveře 3D povrch

V případě, že máte dveře potažené fólií, k čištění přistupujte obzvlášť opatrně – tento povrch je nejvíce náchylný k poškození, takže se rozhodně vyhněte jakýmkoliv abrazivním čisticím prostředkům. Mohli byste povrch fólie nenávratně poškodit. Na fólii se rovněž nedoporučuje používat ani silnější čističe na chemické bázi, či čistidla s obsahem organických rozpouštědel či chlóru. Buďte opatrní také na přílišnou vlhkost, která fólii také nesvědčí.

Pravidlo vynechání abrazivních a chemických čistidel platí také pro lakované povrchy, které jsou mnohem odolnější než fólie, ale agresivní čistidla jim také nesvědčí.

9.4.17

Mnohem odolnější jsou dveře s laminátovým povrchem, které jsou mnohem odolnější vůči zašpinění během běžného používání a také v případě potřeby snesou mnohem intenzivnější čištění povrchu. Příkladem tohoto typu povrchu je vysoce kvalitní povrch SOLO 3D či špičkový SOLO Matrix, který vzhledem i strukturou dokonale napodobuje povrch dřeva, ale současně vyniká maximální odolností vůči mechanickému poškození a je velmi nenáročný na údržbu. Tento povrch stačí pravidelně setřít vlhkým nebo mokrým hadříkem, v případě silnějšího ušpinění můžete použít malé množství saponátu. Po vyčištění povrch vždy vytřete dosucha suchým hadříkem, případně ošetřete povrch například přípravkem Pronto. V každém případě se však opět nedoporučuje použít abrazivní prostředky, které mohou povrch dveří nenávratně poškodit.

Pokud jste milovníkem klasiky a máte dveře s dýhovaným povrchem, postupujte při údržbě povrchu dveří velmi jemně. Dýha je přírodní dřevěný povrch a vyžaduje velmi opatrné zacházení. V žádném případě nepoužívejte na čištění větší množství vody, aby se voda nenasákla do dveří, nebo saponáty. V případě nutnosti použijte malé množství mýdlového čističe, který povrch dýhy nevysuší. Používejte vždy pouze lehce vlhký hadřík a po vyčištění vždy dýhovaný povrch vytřete dosucha. Po vyčištění je ideální povrch ošetřit speciálním prostředkem na leštění a ošetření dřevěných povrchů, s obsahem silikonu nebo včelího vosku.

Údržba dveří

Údržba dveří

Pokud jsou vaše dveře prosklené, sklo čistěte hadříkem z mikrovlákna namočeným do horké vody, případně speciálním čističem na sklo – podle toho, o jaký typ skla se jedná. Můžete použít i speciální vlhčené ubrousky z papíru nebo netkané textilie, které jsou napuštěné speciálním čisticím prostředkem. Skleněné plochy je dobré po vyčištění vyleštit papírovými ubrousky nebo jelenicí. Rámečky kolem prosklení čistěte vždy pouze suchým hadrem.

Celoskleněné dveře je nejlepší čistit horkou vodou a hadříkem z mikrovlákna. Silně znečištěné sklo můžete čistit i speciálními čistidly na sklo. Pokud jde o čiré sklo, můžete použít i čistič s obsahem alkoholu.

Speciální postup vyžaduje čištění dveří nebo výplní z pískovaného skla. Pokud nemáte pískované sklo s nanopovrchem, který umožňuje mnohem jednodušší údržbu, postupujte při čištění velmi opatrně. Skvrny z povrchu pískovaného skla se čistí velmi těžko. Navíc, pískované sklo je při čištění velmi náchylné k poškození. Při mytí tohoto skla používejte vždy minimální možné množství vody – v opačném případě se na povrchu skla vytvoří mapy. Při silném znečištění je možné přidat do vody velmi malé množství prostředku na nádobí. Vždy jen tak malé množství, aby voda nepěnila. Pro čištění pískovaného skla zásadně používejte hadřík z mikrovlákna, z kterého se neuvolňují vlákna. Pískované sklo vždy myjte celoplošně, i když chcete vyčistit pouze lokální znečištění. Na závěr sklo vždy dosucha vytřete suchým hadříkem.

Prosklené rámečky čistěte suchým hadrem

Prosklené rámečky čistěte suchým hadrem

Při silném znečištění povrchu dveří, nebo pokud máte pochybnosti o vhodnosti použití určitého čisticího prostředku, využijte možnost poradit se s odborníky ve dveřním studiu, kteří vám rádi poradí, jaký postup čištění je pro konkrétní povrch vhodný.

Péče, kterou budete věnovat svým dveřím, se vám nepochybně vrátí v podobě bezchybné funkčnosti, perfektního vzhledu a dlouhé životnosti vašich dveří.

Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře