Interiérové dveře odolají podle toho, co v sobě ukrývají!
Jaká je první věc, která vás u bytových dveří napadne? Přece, aby pěkně vypadaly a hodně vydržely! A interiérové dveře do vašeho bytu nejsou rozhodně jen pro okrasu. Často musí plnit různé náročné úkoly – utlumit hluk, odolat útokům drápků domácích mazlíčků nebo vydržet pořádné bouchnutí. Pojďte se podívat na to, co na první pohled není vidět, ale pro odolnost bytových dveří je zásadní!
Za pevnost a odolnost interiérových dveří ručí vnitřní konstrukce a materiál na jejich povrchu. U prosklených dveří je to navíc skleněná výplň.
Základ vnitřní konstrukce interiérových dveří tvoří jejich obvodový rám, který odpovídá za stabilitu dveřního křídla. Jednoduše zajistí pevný tvar a tuhost dveří. Nejčastěji je z MDF desky, tedy ze slisovaných dřevěných (smrkových) vláken. Druhou variantou je rám z masivního dřeva. „Často se pro posílení celé konstrukce dveří, a to hlavně v oblasti zámku využívají další výztuhy z masivního dřeva. Ty slouží k tomu, aby zámek pevně držel v konstrukci dveří a nedošlo k jeho vylomení,“ uvádí Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR, která je ve špici českých výrobců dveří a zárubní.
Interiérové dveře mají uvnitř tvrzený papír či dřevotřískovou desku
Největší plochu ve vnitřním rámu dveří zaujímá dveřní výplň, která v podstatě určuje vlastnosti dveří i to, kam jsou dveře určeny. Na výběr máme hned tři základní typy – voštinu, odlehčenou dřevotřískovou desku s otvory a plnou dřevotřískovou desku pro dveře speciální.
Znáte včelí plásty? Tak přesně takový tvar má voština, první typ výplně do interiérových dveří. Jedná se v podstatě o tvrzený papír, který je navíc vyztužený speciálním lepidlem. Výrobci tyto vnitřní dveře doporučují do místností, ve kterých se nijak zásadně nemění teplota nebo vlhkost vzduchu a dveře nejsou moc často používány. Výhodou těchto dveří, které jsou často ve výprodejích a akcích je nízká pořizovací cena a hmotnost. Patří tedy do kategorie levné dveře do bytu.
Musíme ale upozornit i na nevýhody interiérových dveří s voštinou, a to nízkou mechanickou odolnost proti proražení. Například nešikovnou manipulací s nábytkem při stěhování se nám může lehce stát, že je probouchneme a uděláme si ve dveřích nežádoucí díru, která pro nás v podstatě neznamená nic jiného, než pořízení nového dveřního křídla.
Dveře s voštinovou výplní mohou být otočné i posuvné na stěnu nebo do pouzdra.
Standardem pro výplň pokojových dveří je odlehčená dřevotříska
Plech na muffiny! Přesně k tomu bychom mohli přirovnat odlehčenou dřevotřískovou desku s otvory, která je druhou variantou pro výplň dveří, a to například i pro dveře SOLODOOR. „Zde už samozřejmě nejde o žádný papír, ale o materiál vyrobený ze slisovaných dřevních třísek. A protože jde o pevnější hmotu, než voština, interiérové dveře už samozřejmě více vydrží a jsou odolnější. Rozhodně jde o ideální výplň do bytových dveří,“ doplňuje Martin Dozrál od výrobce dveří a zárubní SOLODOOR.
Interiérové dveře s MDF deskou s otvory jsou vhodné do bytových prostor, ale dobře zvládají i náročnější provozy hotelů, škol či kanceláří. Oproti dveřím s vnitřní voštinou, zde podstatně vzrůstá mechanická odolnost, celkově se zvyšuje tuhost a pevnost dveřního křídla proti zkroucení. A jaká je jejich nevýhoda? Lehký nárůst ceny! Ale pro naši peněženku stále ještě přijatelně, a to v řádu stovek korun.
Bytové dveře s touto výplní mohou být otočné i posuvné na stěnu nebo do pouzdra.
Ukázka interiérových dveří s odlehčenou dřevotřískovou deskou
Nejodolnější bytové dveře mají uvnitř plnou dřevotřískovou desku
Pokud chcete, aby vaše dveře do bytu vydržely opravdu hodně a měly dokonce nějakou tu dovednost navíc – například utlumily hluk, nebo odolaly zlodějům či ohni, pak musíte mít dveře s plnou dřevotřískovou deskou. „Opět se jedná o materiál ze slisovaných dřevních třísek, ale tentokrát zcela bez otvorů a často i speciálně upravený. Tyto dveře totiž mohou být protipožární, protihlukové nebo bezpečnostní,“ uvádí Martin Dozrál ze společnosti SOLODOOR. A jaké jsou nevýhody dveří s touto výplní? Kromě navýšené hmotnosti, je to samozřejmě také vyšší cena. Tyto dveře se rozhodně neřadí do kategorie levných pokojových dveří. Ale to, co umí, vše zcela vyváží!
A protože tyto dveře musí dobře těsnit, nemohou být posuvné, ale pouze otočné s přesně určenou zárubní.
Sklo v interiérových dveřích musí být hodně odolné
U prosklených dveří hraje důležitou roli typ použitého skla. Ideální variantou je volba skla bezpečnostního. Toto sklo je upravováno speciálním postupem – kalením. Jedná se o výrobní proces, díky němuž se mechanická odolnost skla několikrát znásobuje, a ono tak vydrží jakýkoli náraz do své plochy.
Pokud do svých dveří do pokoje zvolíte kalené sklo, pak vám výrobce garantuje, že je pětkrát odolnější vůči bočnímu nárazu než sklo nekalené a jeho rozbití je v běžném provozu domácnosti takřka nemožné. Pokud se přece jen podaří jej nedopatřením rozbít, rozpadne se sklo u prosklených dveří do pokoje na neostré „tupohranné“ úlomky, o které se nepořežete.
Tuto variantu zasklení mají u společnosti SOLODOOR například dveře SONET, POLAR 7, RAINBOW 7 a L´ENTRÉE.
Ukázka dveří s bezpečnostním sklem v tloušťce 8 mm:
Dýha, laminát nebo fólie? Povrch bytových dveří se zárubní musí odolat!
Jistě chcete, aby vám vaše nové interiérové dveře sloužily co nejdéle a také si zachovaly svůj pěkný vzhled. „Už při nákupu svých nových dveří do bytu si uvědomte, že dveře budou ve vaší domácnosti snášet tisíce dotyků, rozdíly teplot či dokonce malířské pokusy vašich ratolestí nebo drápky vašich mazlíčků. A proto musíte vybírat své dveře i s ohledem na to, jakou místnost budou uzavírat nebo otevírat. V nabídce výrobců dveří je více variant, přičemž mezi ty zákaznicky nejoblíbenější patří materiály umělé, které jsou odolnější a lépe udržovatelné než ty přírodní,“ upřesňuje Martin Dozrál ze společnosti SOLODOOR. Samostatnou kapitolou jsou pak dveře skleněné.
Dveře z masivu mohou znamenat starosti navíc
Ponechme úplně stranou interiérové dveře masiv. Ty nejen, že nepatří k levným dveřím, ale masivní dřevo není připraveno snášet výkyvy teplot či rozdílnou vlhkost v bytě. Často nepomůže ani povrchový lak a svým majitelům tyto dveře v bytě přináší více starostí, než spokojenou službu. Jsou dílem spíše malých truhlářů, než výrobců kvalitních dřevěných dveří s přírodním či umělým povrchem.
V nabídce dnešních výrobců dveří a zárubní můžeme vybírat ze čtyř různých povrchových materiálů – přírodní dýha, umělý laminát, fólie a lak. Všechny tyto typy se od sebe liší nejen svojí odolností, ale také barevností a samozřejmě cenou.
Fólie na interiérových dveřích nesnese oděry ani pořádné čištění
Levné dveře na svém povrchu nesou fólii. Je to v podstatě impregnovaný papír a asi je jasné, že dveřím umožňuje jen velmi malou mechanickou odolnost. Nejčastěji tento povrch najdete na levných bytových dveřích v prodejních akcích. Jejich povrch poničíte velice snadno – například ranou od vysavače při běžném úklidu, při čištění skvrn nebo třeba jen nechtěním rýpnutím od klíče.
Nejčastějším povrchem bytových dveří je laminát
Nejvyužívanější povrchovou úpravou na dveřích a zárubních a praxí mnohonásobně ověřenou je speciální materiál CPL, tzv. střednětlaký laminát. Ve srovnání s fólií zajišťuje větší ochranu dveří proti mechanickému poškození. Jedná se o velmi odolný materiál s kvalitním povrchem v tloušťce 0,2 nebo 0,8 mm, který už jen tak něco nezničí.
Originální povrch pro interiérové dveře – SOLO 3D
Originální SOLO 3D ocení všichni milovníci dřeva, i když vůbec nejde o interiérové dveře masiv. Jedná se o plastický strukturovaný povrch, který se vyznačuje stejnou odolností jako povrch CPL. Jedinou odlišností je výrazná struktura, která napodobuje strukturu přírodních dřevěných povrchů. Při doteku tohoto povrchu ucítíte ladné smyčky dřevních vláken, stejně jako při kontaktu s pravým dřevem, masivem. Povrch SOLO 3D byl podroben náročným testům. A jak obstál, se dozvíte zde.
Martin Dozrál, ředitel společnosti SOLODOORPro hodně namáhané bytové dveře se hodí vysokotlaký laminát
O kategorii odolnosti výše stojí HPL laminát, tzv. vysokotlaký laminát. Tento materiál nenabízí sice už tak zajímavé barevné možnosti jako CPL laminát, ale hodí se například na dveře a zárubně do různých veřejných objektů, jako jsou nemocnice, školy nebo administrativní budovy, ve kterých jsou dveře neustále podrobeny náročnému provozu.
Lakované interiérové dveře zaujmou barvou
Čeští výrobci dveří mají v nabídce pokojových dveří a zárubní i lakovaný povrch. Například společnost SOLODOOR na své dveře nanáší speciální lak, pro který je používána vodou ředitelná barva, která je ekologicky šetrná k životnímu prostředí. Jedná se o dveře RAINBOW a POLAR. Více informací o lakovaných dveřích se dozvíte zde.
Dýha stárne a mění barevnost
Všichni milovníci dřeva budou určitě hledat pro dveře do pokoje dýhu. Ta se zpracovává z přírodního dřeva, masivu a nese tak všechny jeho vlastnosti. Na dotek z těchto bytových dveří sálá teplo, ale na druhou stranu se vyznačuje barevnou nestálostí, a proto tyto dveře barevně vyzrávají. Může se vám tak stát, že dveře, na které jde světlo, jsou světlejší a na těch ve stínu místnosti zůstává barva tmavší. I z hlediska ceny spadá do vyšší kategorie, nejde tedy o dveře levné.
Nyní máte už základní informace k tomu, z jakých materiálů můžete pro své dveře do bytu vybírat. A závěrečné doporučení? Při jejich výběru se vždy prodejce ptejte i na jejich vnitřní konstrukci. Pokud vám nechce tyto základní informace poskytnout, pak navštivte skutečně odborné showroomy, ve kterých vám kvalifikovaní prodejci rádi vyjdou vstříc a vše o interiérových dveřích a zárubních vysvětlí.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.