Správně usazené dveře v pokoji většinou fungují dlouhodobě bez jakýchkoli problémů. Ovšem vyskytují se i případy, při kterých se dveře mohou samy otevírat, zavírat nebo nedovírat. Přinášíme pár tipů, jak podobné situace jednoduše řešit.
Při otevření interiérových dveří do jakékoli polohy by měly vždy zůstat v daném bodě. V žádném případě by se neměly samy přivírat či dokonce úplně zavřít. Všechny jmenované problémy by u kvalitně usazeného dveřního kompletu neměly nikdy nastat. Alfou a omegou je totiž správné usazení, přesněji řečeno ideální vyvážení obložkové zárubně ve stavebním otvoru. Pokud je tato část montáže správně odvedena, kvalitně osazené interiérové dveře by se nikdy samovolně zavírat neměly.
Ukážeme si pár tipů pro zdatné ruce českých domácích kutilů, které pomohou nedovírající se dveře nebo dveře se samovolným pohybem opravit.
1. řešení – kovová podložka mezi díly pantu na obložkové zárubni
„Pokud je zárubeň mírně vychýlena, můžeme si od samovolného pohybu interiérových dveří pomoci kovovými podložkami o tloušťce 2 mm, které pořídíme v každém železářství, a je to otázka pár korun. Tuto kovovou podložku pak vložíme mezi horní a dolní díl závěsu. Tím dojde k eliminaci hladkého chodu závěsu a ke zvýšení tření mezi jeho díly. A zároveň díky tomu i k zamezení samovolného pohybu dveřního křídla,“ popisuje Martin Dozrál, generální ředitel SOLODOOR a.s., českého výrobce dveří a zárubní.
Postup vložení kovové podložky
2. řešení – seřízení dveřních závěsů na obložkové zárubni
„Seřízení se provádí na pantech, na kterých se upravuje jejich přítlak u zárubně. K tomu vám bude stačit imbusový klíč. Seřízení probíhá v místě pantů, kde jemně odděláte těsnění a přes malý otvor závěsy seřídíte,“ vysvětluje Martin Dozrál.
Seřízení závěsů u zárubně
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.