Úvod Interierové dveře Dveře & interiér Kyvné dveře užijete tam, kde je velký provoz

Kyvné dveře užijete tam, kde je velký provoz

Kategorie: Interierové dveře

Nechat rozletět dveře v prostoru? Tak přesně toto umožňuje lehce atypické otevírání kyvných dveří, kterým lidově říkáme lítačky. Asi málokdo z nás si je dá do bytu, ale svoje nezastupitelné místo mají v restauracích, úřadech či nemocnicích.

S pohybem kyvných dveří dopředu a dozadu musíme počítat v obou sousedících místnostech, které tyto pokojové dveře oddělují. Při pohybu na obě strany zabírá dveřní křídlo při svém úplném otevření téměř 2,5 m2, což je už docela velká plocha. A samozřejmě čím větší dveřní křídlo, tím se tato plocha a zároveň požadavek na volný prostor kolem dveří zvětšuje. A v případě dvoukřídlých dveří se ještě násobí dvěma. Vzhledem k tomu, že kyvné dveře jsou stále v pohybu a velice často jsou otevírány nárazem do jejich plochy nebo dokonce do jejich spodní části kopnutím nohou, je na tyto údery připravena jak vnitřní konstrukce, která je tvořená pevnou děrovanou DTD deskou, tak i povrch. Pro kyvné dveře je vždy volen mechanicky odolný HPL laminát o síle 0,8 mm. Jeho povrch se totiž jen tak nepoškodí. Kyvné dveře mohou být jak dřevěné, tak prosklené, a dokonce i celoskleněné.

Pant kyvných dveří

 

Kyvné dveře a jejich panty

„Asi je každému jasné, že kyvné dveře potřebují speciální panty, které umožňují otevírání na obě strany průchodu. Závěsy jsou pružinové a jsou umístěny atypicky na střed ostění zárubně. Samozřejmostí je, že je i speciálně upravená obložková zárubeň.“

Martin Dozrál, generální ředitel SOLODOOR, a.s., výrobce interiérových dveří a zárubní

Co kyvné dveře nikdy nezajistí?

Vzhledem k tomu, že kyvné dveře mezi zárubněmi mají hodně volný pohyb sem a tam, není možné od nich očekávat jakoukoli izolaci tepla nebo útlum hluku.

Kam se hodí kyvné dveře použít?

Vzhledem k jejich prostorové náročnosti se tyto dveře do bytů moc nepoužívají. Pokud se kyvné dveře objeví v rodinných domech, pak jde spíše o výjimky. Jejich nedocenitelné místo je ale v provozech, ve kterých pracovníci mají zaplněné ruce a nemohou si jimi otevírat dveře. Pak jsou kyvné dveře významným pomocníkem. Typickým příkladem jsou restaurace, ve kterých jsou kyvné dveře nejčastěji použity mezi kuchyní a vlastním restauračním prostorem. Vidět číšníka, který si nohou otevírá dveře do kuchyně, protože má plné ruce plných či prázdných talířů, není nic zvláštního. Zrovna tak ve frekventovaných administrativních budovách je výhodné kyvné dveře použít. A výjimku netvoří ani nemocniční provozní prostory, ve kterých kyvné dveře také usnadňují pohyb personálu.

Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře