Úvod Interierové dveře Interierové dveře Kování dotváří dveře

Kování dotváří dveře

Kategorie: Interierové dveře

Kliky a kování hrají ve finálním vzhledu dveří velkou roli. Pro interiérové dveře výrobci nabízejí více druhu kování. A podle čeho tedy kování vybírat? Interiérové kování rozdělujeme na dva základní typy štítkové kování a rozetové kování. Každé z nich má své výhody i nevýhody.

Štítové kování je takové, kde jsou klika a část pro klíč spojené. Rozetové kování má tyto dvě části samostatné.

Ve všech případech platí, že kliky vám musí dobře padnout do ruky a snadno se ovládat. Kování by mělo ladit nejen s designem dveří, ale také s ostatním zařízením interiéru. Do místností, u kterých víte, že je nikdy nebudete zamykat, jsou oblíbené samonosné kliky, které prostor pro zámek záměrně nemají.

Z jakého materiálu kování zvolit?

Nejběžnějším a zároveň nejoblíbenějším je kování z nerezové oceli, které je odolné vůči povrchovému poškrábání, snadno se udržuje a zároveň je velmi elegantní. Oblíbené jsou i tradiční materiály jako chrom nebo mosaz. Na trhu můžete najít také kování z niklu, bronzu, hliníku, titanu nebo z kombinovaných materiálů, jako jsou chrom/dřevo, bronz/porcelán apod. Povrchy mohou být leštěné, satinované, broušené, patinované nebo eloxované.

Kování pro posuvné dveře

Na posuvné dveře patří jiné kování než na klasické otočné, a to tzv. mušle různých tvarů.

Posuvné dveře

Posuvné dveře lze opatřit zámkem stejně jako klasické otočné dveře. Výrobci nabízejí i další vychytávky, které zvyšují jejich komfort: zavírač, který dveřní křídlo při zavírání zpomalí a samovolně zavře do konečné polohy, nebo synchronizaci posuvu dvoukřídlých dveří, nebo automatické dovírače a tichý doraz, který tiše a plynule tlumí dojezd dveřního křídla při jeho úplném vysunutí.

Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design eclisse Pouzdra pro posuvné dveře