Úvod Interierové dveře Interierové dveře Jak vyřešit problém skřípajících a drhnoucích dveří?

Jak vyřešit problém skřípajících a drhnoucích dveří?

Kategorie: Interierové dveře

Člověk si zvykne na cokoliv, vrzání dveří je však zvuk, na který si lze zvyknout jen těžko. Zejména v noci ruší ostatní ze spaní jako strašidlo na skotském hradě a ani přes den není dvakrát příjemné. Co tedy udělat s dveřmi, které vržou nebo drhnou o podlahu?

Vrzání dveří – závěsy nebo silná vrstva laku

Pokud dveře vržou, může to být ze dvou příčin. Pokud vržou panty, je nutné dveře povysadit a styčnou plošku kolem čepu (a klidně i samotný čep) namazat minerálním nebo silikonovým olejem. Silikonový olej se vyrábí i ve spreji. Není dobré používat olej kuchyňský, protože ten časem ztuhne. Při silném vrzání lze použít i vazelínu.

Postup vložení kovové podložky

Dveře mohou vrzat také kvůli silné vrstvě laku, která se otírá o zárubeň. V takovém případě můžeme překážející výstupky laku opatrně obrousit jemnějším brusným papírem. Výstupky může tvořit i dřevo, zejména u starších dveří. Zkontrolujte také, zda nejsou závěsy příliš hluboko utažené do dveřního křídla. V takovém případě je můžete zkoušet otáčku za otáčkou povolit a zkoušet, zda vrzání nemizí.

Na zrezivělé panty (ale také kliky nebo zámky) můžeme aplikovat univerzální mazivo WD-40, které se rovněž vyrábí i ve spreji.

Namazání závěsu vazelínou

Namazání závěsu vazelínou

Drhnou dveře o podlahu?

Nasadili jste dveře – a ony drhnou o podlahu? Nejdříve je třeba zjistit, zda je chyba ve dveřích či v podlaze. Možná jste natáhli nový koberec a nyní se ukazuje, že je vyšší než předešlý. Nebo jste při rekonstrukci podlahu o nějaký ten centimetr zvýšili. V takovém případě vysaďte dveře ze závěsů (pantů) a zkuste panty podložit. Kulaté podložky s otvorem pro čep závěsu mají v každém železářství. Ale pozor – možná je budete potřebovat u každého závěsu dvě nebo tři. Postupně skládejte na panty podložky a po každé zas dveře nasaďte a vyzkoušejte.

Seřízení závěsů u zárubně

Podložky však nelze přidávat donekonečna, jinak si dveře na horním okraji nesednou do zárubně nebo do ní nebude zapadat zámek. V takovém případě je nutno dveře na dolní hraně zbrousit. Drhnutí může i zde způsobovat i silná vrstva laku nebo jeho výčnělky.

Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design eclisse Pouzdra pro posuvné dveře