Úvod Interierové dveře Interierové dveře Jak si poradit s montáží posuvných interiérových dveří

Jak si poradit s montáží posuvných interiérových dveří

Kategorie: Interierové dveře

Posuvné dveře nevyžadují ani centimetr místa navíc. Jezdí po stěně nebo zajíždějí do takzvaného stavebního pouzdra. Jsou tedy ideálním řešením pro malé prostory.

Úspora místa, snadný a tichý způsob otevírání dveří, bezbariérový přístup a designové ozvláštnění interiéru – to jsou hlavní výhody, které přináší použití posuvných dveří.

Posuvné dveře si můžete vybrat ze dvou variant. První z nich jsou dveře, které se zasouvají do zdi – stavebního pouzdra. Druhou variantou jsou posuvné dveře s uchycením na stěnu.

Posuvné dveře do zdi – stavebního pouzdra

posuvné dveře do stavebního pouzdra

dveře dvoukřídlé NORMA KOMFORT

 

Výhodou posuvných dveří do pouzdra je kromě úspory místa také snadný a tichý chod při otevírání, dlouhá životnost, snadná údržba a bezbariérový přístup. Posuvné dveře do pouzdra se zasouvají do stěny, která vznikne instalací stavebního pouzdra.

Montáž stavebního pouzdra pro posuvné dveře:

Aby byly posuvné dveře funkční, je nutné abyste byli při montáži přesní. Po rozbalení stavebního pouzdra smontujte podle návodu všechny díly do jednoho celku a smontované stavební pouzdro vložte do připraveného stavebního otvoru.

Vložené stavební pouzdro podložte a pomocí vodováhy horizontálně i vertikálně vyvažte. Je nutné také usadit ho do zákrytu, aby bylo v rovině se stěnou.

Pevně zafixované a vyvážené stavební pouzdro ukotvěte do stavebního otvoru  nízkoexpanzní pěnou tak, aby prostor mezi ním a okolní stěnou byl zcela vyplněn.

Usazení pouzdra do stavebního otvoru musíte provést tak, aby spodní část pouzdra byla na zcela rovné a čisté podlaze bez jakýchkoliv nerovností.

Montáž dveří a kolejnice:

Zatímco pouzdro posunovacích dveří se instaluje v době výstavby interiéru a stěn, posunovací dveře můžete instalovat až později.

Na začátek montáže demontujte ze stavebního pouzdra kolejnici. Namontujte na ni pojezdy a dorazy a seřiďte je. Namontujte kolejnici zpátky do pouzdra.

Na horní stranu dveří, asi 10 cm od hrany dveří, namontujte plechové úchytky. Zy tyto plechové úchytky zavěste dveře do pojezdů. Pomocí šroubů pojezdů seřiďte dveře tak, aby byly cca 7 – 10 mm nad podlahou.

Dalším krokem montáže dveří je montáž vodícího trnu na podlaze:

Označte na podlaze místo pro montáž vodícího trnu, který by měl zapadnout do drážky na spodní hraně dveří. Dveře vysaďte z pojezdů a pomocí vrutů namontujte vodící trn do podlahy. V otevřené i zavřené poloze musí být vodící trn kryt dveřmi. Dveře znovu nainstalujte do pojezdů a máte hotovo.

Posuvné dveře závěsné

Posuvné dveře dvoukřídlé ROLLO

 

 

Posuvné dveře na stěnu

Křídlo tohoto typu posuvných dveří se pohybuje těsně podél stěny, čímž vám v bytě ušetří až několik metrů místa.

Výhodou posuvných dveří na stěnu je úspora místa, snadný tichý chod při otevírání dveří a bezbariérový přístup. Velkou výhodou posuvných dveří na stěnu je také to, že pro jejich instalaci nepotřebujete žádné speciální stavební úpravy. Stavební otvor sa pouze doporučuje obložit obložkovou zárubní, nad kterou se do stěny připevní speciální garnýž s pojezdovou lištou, po které se dveře posunují.

Posuvné dveře na zeď

Montáž posuvných dveří a garnýže na stěnu (na obložkovou zárubeň)

Sundejte sestavu čelo+půda+boky z garnýže. Podle návodu sestavte posuvný mechanismus (pojezdové vozíky, brzdy). Podle tloušťky dveří nastavte a připevněte posuvný mechanismus k hranolu. (obr.1.)

Obrazek 1 posuvne dvete na zed

Připravený hranol pomocí vodováhy vyrovnejte v požadované výšce (viz. obr. 4) a pomocí vrutů a hmoždinek jej přišroubujte ke stěně přes předvrtané otvory (viz. obr. 2)

Obrazek 2 posuvne dvere na zed

V případě montáže posuvných dveří na obložkovou zárubeň, postupujte podobným způsobem, akorát místo montáže přímo na zeď, budete šroubovat garnýž s posuvným mechanizmem ke stěně a shora do obložky (viz obr. 2B).

Obrazek 2 B posuvne dvere na zaruben

Na posuvné dveře našroubujte držáky pro pojezdové dveře (viz obr. 3).

Obrazek 3 posuvne dvere na zed

Dveře zavěste do pojezdového mechanismu a pomocí šroubů je seříďte do svislé polohy.

Na držácích dveří pomocí seřizovacích šroubů vymezte mezeru od podlahy (viz. obr. 4).

Obrazek 4 posuvne dvere na zed

Do podlahy našroubujte vodící trn tak, aby při posunu dveří nemohlo dojít k jeho vypadnutí mimo vodící drážku (viz obr. 5).

Obrazek 5 posuvne dvere na zed

Zkontrolujte funkci dorazů (brzd) a hladkého bezproblémového pohybu dveří.

Nasaďte sestavu čelo+půda+boky a přišroubujte ji přes půdu do hranolu. Šrouby umístěte do předvrtaných děr (viz obr. 6) a na jejich hlavičky nasaďte krytky, které jsou součástí balení.

Obrazek 6 posuvne dvere na zed

V případě montáže posuvných dveří na obložkovou zárubeň, se čelo garnýže montuje do obložky pomocí připravených montážních kolíků a speciálního lepidla. Lepidlo aplikujeme do předvrtaných otvorů a do drážky v množství maximálně do třetiny hloubky (dle obr. 7 a 7 B).

Obrazek 7 + 7 B posuvne dvere na zaruben

Pak nasaďte čelo na pero a na kolíky. Po osazení čela by lepidlo nemělo být z děr a z drážky vytlačeno.

Návod je zpracován pro posuvné dveře SOLODOOR.  Montáž dveří od jiného výrobce se může v detailech lišit.

Pokud si nejste jisti, že montáž zvládnete vlastními silami, doporučujeme vám svěřit montáž zkušeným odborníkům z certifikovaných montážních pracovišť a dveřních studií, které můžete vyhledat například zde: http://www.solodoor.cz/cs/prodejni-studia/

Autor: Lenka

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře