Jak namontovat kliku

Kategorie: Interierové dveře

Dveřní klika – pro někoho detail, na který moc nedbá, ale bez něho by dveře nemohly správně fungovat. A proto před vlastním výběrem je nutné položit si otázku: Kde správnou kliku nakoupit? I když se to nezdá, tak místo nákupu kování je důležité. Málokdo z nás by asi chtěl kliku z obchodu, kde se dají koupit i květiny nebo umyvadla. Tam se odborné rady moc nedoptáte… A jak si správně namontovat kliku? K tomu stačí pár kroků!

Samotný nákup dveřního kování by měl probíhat s nákupem dveřního křídla u certifikovaných prodejců. Nejen, že nabízejí dostatečný výběr, ale také odborně poradí, jaké kování je pro vaše dveře to pravé. „Při výběru kování nevybírejte jen očima. Vzhled je jistě důležitý, ale kliku budete brát i mnoho let do ruky a její uchopení musí být pro vás vždy příjemné. Pokud je klika krásná na pohled, ale při každém jejím doteku cítíte ostrou hranu, nepřirozený tvar nebo i nevhodnou velikost, tak to není dobré,“ radí Ing. Zdeněk Wimmer, vedoucí technické přípravy výroby SOLODOOR a.s., předního českého výrobce interiérových dveří a zárubní.

Správná montáž kování

„Pokud se zákazník rozhodne, že si kování namontuje sám, tak vždy doporučujeme pozorně si přečíst návod montáže daného typu kování,“ upozorňuje Ing. Wimmer a pokračuje: „Ten obsahuje spoustu užitečných informací, které nás v první chvíli nenapadne řešit. Pokud ovšem zvolíte špatný postup bude to mít za následek nesprávně fungující kliku, nebo třeba nevratně poškozené dveře.“

Co je standardně v montážním balení u dveřní kliky?

 • klika
 • vnitřní plastové rozety, nebo kovové rozety
 • krycí kovové rozety
 • šrouby a vruty
 • imbusový klíč
 • montážní šablona
Obsah montážního balení dveřní kliky

Obsah montážního balení dveřní kliky

Umístění čtyřhranu, montážní šablony a vyvrtání otvorů

Nejdříve vložíme do části zámku čtyřhranný trn. Montážní šablona má předpřipravený otvor, který je určen právě pro čtyřhran a tuto šablonu na ni vložíme. Pomocí této šablony si označíme místy, kde budeme vrtat. K označení můžete použít ostrý šroubovák. Stejný postup provedete i na druhé straně dveří! Nyní můžete vyvrtat všechny potřebné otvory podle typu kliky, kterou jste si zvolili, tedy rozetovou, štítovou či zcela bez rozety. „Pozor! V případě, že jste si zvolili pouze kliku, tedy variantu bez spodní rozety, tak toto musíte nahlásit již při objednání dveří, aby vám ve výrobě nevyvrtali otvory pro klíč či vložku, protože ty se standardně předvrtávají a narušovaly by tak vzhled celého dveřního křídla,“ vysvětluje Ing. Zdeněk Wimmer.

POZOR! Otvory vrtáme jen do poloviny šířky dveří. Nikoliv na jeden zátah celé dveře! Pokud bychom celý otvor vyvrtali pouze z jedné strany, může se stát, že uhneme z roviny o 1 mm a klika by již nešla správně usadit. Navíc bychom mohli provrtáním poničit i povrchovou úpravu dveří na vzdálenější straně, a to tak, že by se mohla odštípnout od vrtáku. Zároveň může dojít k zanesení zámku od pilin, čímž se výrazně zhorší jeho funkce nebo přímo může dojít k jeho zaseknutí. Správný postup je tedy ten, že jakmile máme jednu stranu vyvrtánu, postupujeme stejným způsobem na druhé straně dveří.

Vyvrtání otvorů do poloviny dveří

Vyvrtání otvorů do poloviny dveří

Umístění vnitřních rozet

Z balení si vytáhneme vnitřní rozety, krycí rozety a veškeré potřebné šrouby včetně imbusového klíče. Na čtyřhranný trn v části zámku umístíme vnitřní rozety pro kliku. Oba tyto díly spojíme dvěma šrouby proti sobě za pomoci ručního šroubováku. „Tuto část vždy dodělejte obyčejným šroubovákem. V případě použití aku vrtačky byste mohli poničit šroub, případně se i provrtat a zničit si tak prostor dveří v oblasti zámku,“ doplňuje Ing. Wimmer.

Stejným způsobem vložíme i spodní rozety. A nacvakneme krycí kovové rozety. Zde vždy nacvakáváme drážkou směrem dolů.

Instalace kliky

Následuje namontování kliky na čtyřhran v části zámku. „Klika se uchytí pomocí červíku k čtyřhrannému trnu prostřednictvím imbusového klíče, který je součástí balení kování. Samotný červík fixuje kliku na čtyřhranu proti jejímu posunutí. U některých typů kování je již klika přímo spojená s vnitřní rozetou, přesto je fixace červíkem nutná,“ doplňuje Ing. Zdeněk Wimmer.

Jakmile toto máte, zkuste zmáčknout kliku i možnost zamykání. Pokud jde vše hladce, máte hotovo!

INFOBOX

Co budete potřebovat:

 • balení kování
 • AKU vrtačku
 • šroubovák
 • vrtáky o průměrech dle návodu pro montáž kování
 • nutné nářadí pro montáž kování
Nutné nářadí pro montáž kování

Nutné nářadí pro montáž kování

Jak dlouho to bude trvat? 

Montáž jedné kliky je hotová do 15 minut.

Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře