Jak mýt kliku?

Kategorie: Interierové dveře

Klice často říkají šperk dveří. A stejně jako ostatní šperky i ona zachází patinou špíny, oxidace a potu. Přesto jí můžete navrátit lesk. Stačí jen vědět, jak správně čistit kliku.

Obecná rada pro všechny druhy povrchů zní nepoužívat hrubou sílu. Postupy zahrnující ocelové kartáče, drátěnky či agresivní chemikálie povrchy ničí, mění jejich vlastnosti. Co se může zdát jednorázově efektní, může být dlouhodobě spíš defektní. A například snadné vyleštění mosazi kyselinou solnou může ústit ve ztrátu zlatavé barvy, akcelerovat znečištění a oxidaci povrchu a zkrátit jeho životnost.

Mosaz, ocel, stříbro

Základní očištění provedeme pomocí teplé vody a saponátu. Důkladnější čištění obstarají čistící prostředky určené pro konkrétní kovy, které najdeme v drogeriích či prodejnách barvy-laky. Postupy čištění se liší přípravek od přípravku – často zahrnují vytvoření pěny/pasty na povrchu, která se nechá působit a poté smývá.

Kovy dále můžeme vyleštit, resp. vycídit. Všem známou značku univerzálního cídidla Sidol už pár let nahrazuje značka Sitol. V případě luxusních povrchů je lepší sáhnout po cídidlu, které je určené přímo pro daný kov, případně po cídidlu doporučeném výrobcem.

Bez záruky můžete vyzkoušet i jednu z babičkovských rad. Podle té se má smíchat nejjemnější popel z kamen s vodou, umíchat černá pasta a ta nanášet na kov. Následně se odstraní a klika se doleští jemným hadříkem.

Křišťál a porcelán

Kliky či části klik z křišťálu a porcelánu omyjeme teplou vodou, v případě potřeby s trochou saponátu. Opět se vyhneme jakýmkoliv abrazivům a rozpouštědlům. Po uschnutí křišťál/porcelán doleštíme jemným hadříkem. Osvědčeným pomocníkem v těchto případech je utěrka z mikrovlákna.

Dřevo

Dřevěné kliky myjeme buď jen vodou, nebo teplou vodou se saponátem, nebo přípravky určenými přímo k čištění dřeva. Po vyčištění povrchu je třeba ho nechat uschnout a následně ještě ošetřit leštěnkou, která se někdy v domácích podmínkách nahrazuje olejem.

Potahované kliky

U historických kousků najdeme ještě kliky potahované, nejčastěji látkou či kůží. Optimálně se potah vyvleče a čistí samostatně. Pokud to není možné, je vhodné kliku/celý komplet dveří umístit na dobře větrané místo, protože k čištění těchto klik se používají čistidla s ředícími složkami, které silně zapáchají. Krom toho působí leptavě na jiné materiály a mohlo by dojít k nechtěnému poničení prvků interiéru.

Kdy už neleštit?

Každému je jasné, že kliku a kování je třeba vyměnit v momentě, kdy závažně drhne, nesnesitelně vrže či přes opakované zásahy nedostatečně plní své funkce. Stejně tak ale platí i ohled na funkci estetickou. Jakmile je klika zjevně poškrábaná, neustále na ní ulpívá špína a kazí celkový vzhled dveří, je na čase ji vyměnit.

Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře