Základní funkcí vchodových dveří je oddělit soukromý prostor bytu od vnějšího světa. Některé dveře však kromě tohoto úkolu plní i jiné role.
Rozdílné nároky kladené na vchodové dveře vyplývají již z toho, kde jsou použity. Jiné vlastnosti by měly mít dveře do rodinného domu a jiné vchodové dveře do bytu. Mohou se lišit například v nárocích na tepelnou izolaci. Na druhou stranu ochranu proti hluku zvenku či bezpečnost by měly přinést každé dveře.
Hluk z venku dobré dveře ztlumí
Samozřejmostí u vchodových dveří ať už do domu nebo do bytu měla být i jejich zvuková izolace, která se podle norem pohybuje v rozmezí od 32 dB až po 37 dB. A jak si to představit v praxi? Hodnoty 10 dB dosahuje například šelest listí či lidský šepot. Hodnota odpovídající hraničním hodnotám platným pro zvukový útlum dveří je 30 dB. Této hodnoty dosahují například tišeji hrající housle. Hluk naplněné kavárny, hluk automobilu má asi 50 dB. Extrémní hodnoty hluku 110 až 120 dB vydává například spuštěná sbíječka, tryskový motor či hrom.
Na zvukovou izolaci u vchodových dveří do domu se neklade takový důraz, kdežto u vchodových dveří do bytu ano. „Jako zvukově-izolační se vnímají dveře od útlumu zvuku 32 dB a výše,“ vysvětluje Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR, jednoho z největších českých výrobců dveří a zárubní.
Protihlukové dveře pro vchod do bytu je proto vhodné vybírat dveře plné, nejlépe s posílenou dveřní výplní (například speciálními polyuretanovými pěnami). Důležité je i kvalitní těsnění po celém obvodu dveřního křídla.
Bezpečnost přinese vyšší bezpečnostní třída
Bezpečnostní funkci od dveří uvítá každý, ať už bydlí v rodinném domu, nebo bytě. Pokud však chcete větší bezpečnost zaručit, musíte se podívat, jakou mají vaše dveře bezpečnostní třídu.
Bezpečnostní dveře se dělí do šesti tříd, pro soukromé objekty se jako maximální varianta bere 4. bezpečnostní třída. Jednoduchému vniknutí cizích osob do bytu zabrání již dveře bezpečnostní třídy 2 a 3.
Důležité také je, aby zámkové vložky a kování byly ve stejné bezpečnostní třídě jako samotné dveře, roli hraje i bezpečnostní zárubeň. Bezpečnost je v případě vchodových dveří do bytu zajištěna použitím vícebodového bezpečnostního zámku a na straně pantů instalací trnů proti vysazení. Vícebodový bezpečnostní zámek s pasivními trny na závěsové straně zamezí vypáčení a vysazení bezpečnostních dveří.
Dveře ochrání i proti požáru
Vchodové dveře do bytu by měly být odolné vůči požáru. Naopak u vchodových dveří do domu se protipožární hledisko řešit nemusí, protože se jimi vychází ven, do otevřeného prostoru. Dveře protipožární tvoří zcela specifickou skupinu speciálních dveří. Mají jasný cíl – udržet případný požár v jednom prostoru a neumožnit mu rozšířit se do zbylé části bytu nebo domu.
Dveře proti ohni zcela specifickou vnitřní konstrukci a rozhodně je třeba je kupovat od odborných výrobců, kteří řádně ručí za jejich kvalitu a mají výrobky řádně certifikované.
„Protipožární vchodové dveře se nacházejí uvnitř budovy, tedy v uzavřeném prostoru, v rámci něhož musí oheň zůstat v místě vzniku. Tyto dveře se dělí do několika kategorií, nejčastěji se používají dvě: EW30 a EW45. To číslo znamená dobu v minutách, po kterou zůstanou plameny izolované za dveřmi,“ vysvětluje Martin Dozrál.
Za protipožární odolnost ručí výrobce, který své dveře nechává testovat v nezávislé zkušebně.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.