Úvod Interierové dveře Dveře & interiér I sklo má svoji tloušťku

I sklo má svoji tloušťku

Kategorie: Interierové dveře

Věděli jste, že tloušťku můžete měřit také sklu? Zjistěte, pro které interiérové prvky si pořídit hubeňoura a kam raději zvolit pořádného skleněného tlouštíka. V mnoha případech totiž platíte za pořízení skla více, než musíte. A to určitě není třeba!

Celoskleněná stěna LAMBDA, grafosklo

Celoskleněná stěna LAMBDA z grafoskla

S čím souvisí síla skel?

Zejména se způsobem jeho využití v interiéru. Tam, kde potřebujeme velkou odolnost a pevnost, volíme tento materiál ve větších tloušťkách. To je příklad třeba skleněných stěn, dveří, nášlapů schodišť či zábradlí. Naopak pro obklad stěny nebo skleněnou výplň nábytkových dvířek se ideálně hodí sklo o menší síle a tedy i hmotnosti. A samozřejmě – vždy platí, že používané sklo je typem kaleného, bezpečnostního skla.

Tloušťky skel

  • Výplň dveří – jednovrstvé kalené sklo o síle 5 mm.
  • Obklady stěn, skleněné desky stolků – jednovrstvé kalené sklo o síle 6 mm.
  • Celoskleněné dveře z čirého a satinovaného skla, otočné – laminované kalené sklo o síle 8 mm.
  • Celoskleněné dveře ze skla s vnitřním dekorem (Grafosklo) – laminované kalené sklo o síle 9 – 9,5 mm.
  • Celoskleněné stěny, příčky – laminované kalené sklo o síle 10 mm.
  • Skleněné zábradlí, balustrády, pochozí desky, schodiště – laminované kalené sklo o síle 10, 12 nebo 16 mm.
  • Skleněné stříšky nad vchod či balkon bezpečnostní sklo Connex s vnitřní bezpečnostní fólií o celkové tlouště 13 a 17 mm.
Grafosklo stěna

Stěna z Grafoskla

Laminovaná skla – co to znamená?

Ve spojitosti se sklem se můžete často setkat s pojmem „sendvičové nebo laminované“. Co to znamená? Protože sklo je v mnoha případech spíše stavební prvek, je třeba pro vyšší nosnost a odolnost jeho tloušťku zvětšit. Opět se k tomu používá kalené sklo – tedy dva kusy tabulí skla se společně zalaminují a vytvoří pevný blok. Samozřejmě v závislosti na situaci můžeme k sobě laminovat i tři skla. To je případ například pochozích skleněných desek nebo nášlapů schodů.

Atypické schodiště PROFILE laminované sklo

Nášlapy schodů z laminovaného skla

 

„V případě skleněných posuvných dveří tj. dveří posuvných na stěnu nebo do stavebního pouzdra (jinak také zašupovacích dveří), je nutné uzpůsobit síle a váze skla také výběr vhodného kování. Posuvný systém musí mít odpovídající nosnost, aby byl zaručen bezproblémový pohyb dveří ať v posuvu po zdi, tak do stavebního pouzdra. Se stejným ohledem musíme pohlížet i na výběr tichého dorazu – mechanismus, který skleněné dveře tiše a jemně dovře. I tady je několik variant dorazů, které jsou vždy nastavené pro určité parametry skleněných pokojových dveří.“ Jiří Fryšták, vedoucí výroby skleněné divize společnosti J.A.P., která je významným českým výrobcem skleněných interiérových i exteriérových prvků včetně ucelené řady dveřních systémů.

Jiří Fryšták, vedoucí výroby skleněné divize společnosti J.A.P.
Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře