Lidé, kteří nikdy nebyli odkázáni na invalidní vozík, se neumí vcítit do problémů vozíčkáře, které způsobuje něco tak běžného, jako je každodenní provoz domácnosti. Vytvoření bezbariérové domácnosti bezpřekážkovým vchodem a přístupem k bytu teprve začíná. Vše je třeba umístit v dosahu z vozíku. Uspořádáním vybavení vytvořit dostatečný manipulační prostor (tj. kruh o poloměru 150 cm). A eliminovat všechny bariéry v používání bytu.
Při odstraňování překážek vždy narazíte na dveře neboli na vícero aspektů používání dveří. Musí být dostatečně široké (80 cm a více), abyste jimi projeli. Otevírací dveře musí směřovat ven z malých místností. Typickým a kritickým příkladem je koupelna, kde nejen že se vozíček ve většině případů ani nevejde, ale pokud se vejde, stává se nebezpečnou překážkou pro člověka, který spěchá vozíčkáři na pomoc. A nejúnavnější okolností otevíracích dveří je jejich obtížné používání.
Neumíte si ani představit, kolik času a námahy může stát něco tak triviálního, jako je průchod dveřmi. Musíte:
- zešikma přijet ke dveřím;
- natáhnout se ke klice, chytit ji a zmáčknout;
- zacouvat – zároveň držet kliku a otevírat dveře – zároveň směrovat vozík tak, abyste uhýbali před otevírajícími se dveřmi;
- otočit se a pozpátku projíždět – zároveň chytit a zmáčknout kliku – zároveň dveře zavírat.
Není to nic jednoduchého. I když časem zmáknete rutinní sekvenci pohybů, stejně vás otráví, máte-li to udělat třikrát za sebou. Proto jsou otevírací dveře zcela nevhodné do bezbariérové domácnosti.
Jejich vhodnou alternativou jsou volné průjezdy a tam, kde je nutno prostory oddělovat, posuvné dveře. U těch odpadají všechny obtížné činnosti. Stačí dveře ručně či motorizovaně otevřít a projet. Zavřou se samy.
Na místech se zvýšenými nároky na manipulaci s obsluhovanou osobou – typicky koupelna a WC – se hodí instalovat dveřní systém Eclisse Hoist. Ten nejen skýtá všechny výhody posuvných dveří, ale je designován přímo pro potřeby zdravotně postižených. Umožňuje instalaci dalšího traťového motorizovaného systému aneb vodící kolejnice, s jejíž pomocí se člověk pomalu a koordinovaně dostane do sprchy či na toaletu. Nejenže obstarává bezbariérový průchod, ale stává se nenahraditelným pomocníkem každodenní péče o zdravotně postiženou osobu.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.