Úvod Dveře a design bytu Dveře & interiér Průvodce výběrem dveří

Průvodce výběrem dveří

Kategorie: Dveře a design bytu

Dveře jsou důležitou součástí každého domova. Jiné dveře použijete do koupelny, jiné do ložnice a jiné jako vchodové. Všechny se je ale většinou snažíte sladit stylově, barevně atd. Správným výběrem dveří si můžete zajistit např. dostatečné světlo, ticho či příjemné klima v místnosti. Zvolený dekor by měl ladit se zbytkem místnosti, a především s vaším vkusem, abyste se doma cítili příjemně, uvolněně, zkrátka jako doma.

Možná si myslíte, že jednoduše přijdete do obchodu, rozhlédnete se a domů si odvezete ty, které vám padnou do oka. Tak byste ale snadno mohli sáhnout vedle. Dnes si představíme základní kroky, které byste určitě neměli vynechat, když se chystáte pořídit si nové dveře. Těmto krokům předchází rozhodnutí, do jaké místnosti si dveře pořizujeme, jak budou zatěžovány a jaké vlastnosti od nich požadujeme.

Výběr modelové řady

V dnešní době nabízí výrobci přehršle modelových řad dveří, z nichž můžete vybírat. V tomto kroku jde především o design. Zvolte řadu, která nejvíce lahodí vašemu oku.  Samozřejmě je ale dobré si uvědomit, jakou máte doma podlahu, stěny apod., aby to spolu fungovalo jako celek. Některé společnosti nabízí vizualizace, kde si můžete i vyzkoušet zasadit své vysněné dveře do zvoleného interiéru a dokonce i interiéru vlastního, např. výrobce SOLODOOR

Volba modelu

Když jste si vybrali modelovou řadu, je načase přemýšlet o konkrétním modelu. Většinou máte několik možností – plné dveře (vhodné spíše do ložnice, kde potřebujete mít tmu), dveře s různými typy prosklení, hladké nebo s různými vlysy.

Materiál povrchu a dekor

Následujícím krokem je volba povrchu, jenž může celkový vzhled dveří výrazně ovlivnit. Volíte nejen materiál povrchu, ale i dekor. Co se týče materiálu, např. SOLODOOR nabízí tyto:

  • SOLO MATRIX – nejmodernější povrch s perfektní rovnováhou mezi estetikou a funkčností, je velmi odolný proti vnějším vlivům. Má autentický dřevěný vzhled.
  • SOLO 3D – na pohled i na dotek dokonalá imitace struktury dřeva, je velmi odolný proti mechanickému poškození a mimořádně resistentní vůči vlhkosti a slunečnímu záření. Jednoduše ho ošetříte za pomoci běžných čistících prostředků.
  • CPL – povrch velmi odolný proti mechanickému poškození. Má rovněž vysokou rezistenci vůči vlhkosti a slunečnímu záření. Jeho údržba a čištění jsou velice snadné.
  • Laminát 0,8mm – laminátové povrchy s touto tloušťkou jsou mimořádně odolné vůči poškození
  • Fólie – nejlevnější varianta, kterou zvolte tam, kde nepožadujete vysokou odolnost proti poškození.
  • POLAR – speciální bílý lak, pro nějž je stejně jako u RAL použit ekologický, vodou ředitelný laku, který nevypouští výpary do interiéru.
  • RAL – lakovaná varianta dveří, u níž máte možnost přesně vybrat odstín barvy dveří. Pro tento povrch je použit ekologický, vodou ředitelný lak, který nevypouští výpary do interiéru.

Ne všechny povrchy jsou vhodné pro každý model dveří. Výrobce vždy uvádí, ve kterém povrchu si můžete dané dveře objednat.

Sklo

Pokud jste zvolili prosklenou variantu dveří, je na řadě vybrat rovněž správné sklo. Rozhodněte se, zda chcete sklo čiré, matné či s nějakým vzorem. Zároveň lze zvolit také barvu. Někteří výrobci nabízí i možnost speciálních bezpečnostních skel, které se hodí např. do dětského pokoje.

Rozměry a provedení

Důležitá je také volba rozměrů a celkového provedení dveří. Rozměr standardních otočných falcových dveří je 80/197 cm. Na užší straně měří 82 cm a na širší straně 85 cm. Na výšku je pak rozměr na nižší straně 197 cm a na vyšší straně 198,5 cm. Co se týká samotného průchodu dveřmi po jejich instalaci do zárubně je výška 197 cm a šířka pak 80 cm (kromě obkladu ocelové zárubně). Správné měření je tedy velice důležité a je potřeba vždy uvést, které straně dveří daný rozměr přísluší.

Kromě rozměrů je třeba se zaměřit také na provedení a orientaci dveří. Ve většině domácností najdeme dveře otočné, falcové bez speciálních úprav. Kvůli ušetření prostoru lze volit i dveře posuvné, které dodají bytu moderní vzhled. Další možností pro moderní vzhled bytu jsou dveře bezfalcové, někdy také označované jako bezpolodrážkové. Tyto dveře zapadnou do zárubně a v zavřeném stavu jsou s ní v jedné rovině. Skryté jsou i panty, takže ani ty nenaruší celkovou čistotu plochy.

Důležitá je i volba hrany dveří. Pokud máte děti, mohla by se vám hodit oblá hrana, jež může zabránit případnému zranění.

Pokud při výběru váháte mezi pravým či levým provedením dveří, vyzkoušejte jednoduchý test. Postavte se před dveře a uvědomte si, kterou rukou je máte tendenci otevírat, a tato varianta pro vás bude pohodlnější. Zamyslet byste se však také měli nad úhlem otevření. Pamatujte na to, že levé dveře vám ubírají místo nalevo, pravé zase napravo.

Doplňky

Jako poslední krok je třeba rozhodnout, zda chcete mít ke dveřím některé speciální doplňky. Těmi může být např. větrací mřížka, kterou lze získat v různých typech provedení (plastová, hliníková, kulatá, bílá, stříbrná…), panty (zinkované, niklované, pobronzované…), zámek (leský, matný..).

Nezapomeňte, že s novými dveřmi by také měly ladit zárubně.

http://www.solodoor.cz/cs/soubory-ke-stazeni/navod-k-pouzivani-konfiguratoru/

Autor: Lenka

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře