Úvod Dveře a design bytu Dveře a design bytu Materiály a povrchy klik a kování

Materiály a povrchy klik a kování

Kategorie: Dveře a design bytu

Vzhled kliky a kování je sice podstatný, nicméně jsou i ohledy podstatnější. Například oděruvzdornost, barvostálost, snadnost údržby povrchu, celková odolnost, životnost a finanční náročnost vztažená na dobu používání. Všechny tyto vlastnosti ovlivňuje materiál kování a klik a provedení povrchu. Jaké jsou možnosti?

Plastové kliky a kování

Plasty jsou dnes z větší části už věcí opuštěné minulosti, kdy se akcentovala především cena. Kliky nebývaly příliš vzhledné, mnohdy trpěly i konstrukčními vadami a krátkou životností. To vše jim zákazníci odpouštěli právě kvůli ceně.

Dnešní plastové kliky už jsou mnohem lépe provedeny. Volí se často pro svou barevnost, díky které ladí s výstředně volenými barvami dveří pokojů mladších generací a ateliérů avantgardně smýšlejících. Nižší odolnost klik stále vyvažuje jejich nižší cena. Cenová výhoda oproti jiným materiálům ovšem už není výrazná, zvláště když se vztáhne na dobu životnosti kliky.

Hliníkové kliky a kování

Hliníkové kování typicky využívá slitiny hliníku a zinku, která je mnohem pevnější než samotný hliník. Je určeno pouze pro interiéry a pouze pro domácí použití. Nehodí se do frekventovaných míst a profesionálních provozů. Odolnost hliníku je už mnohem vyšší než u plastu, přesto zachovává velmi příznivou cenu. Navíc stejně jako plast nestudí a díky anodizaci nabízí širokou škálu barevných provedení.

Mosaz

Kvalitnější než hliníkové kování jsou výrobky z mosazi. Je vysoce odolná vůči korozi a velmi pružná. Díky tomu je ji možno zpracovávat do designově zajímavých tvarů a použít i ve frekventovaných provozech. Její vysoká odolnost navíc umožňuje výrobcům poskytovat na mosazná kování delší záruku než na kování hliníková.

Nerezové kliky a kování

Nerezová kování se typicky vyrábí z tzv. potravinářské nerez oceli, odpovídající normám AISI 304 či ČSN 17240 a 17241. Nerez ocel má nejdelší životnost z uvedených materiálů, je nejodolnější nejen z hlediska koroze, ale i oděru. Proto se hodí do velmi frekventovaných míst s velkým pohybem lidí. Přitom je nenáročná na údržbu a esteticky velmi příjemná. Díky zvýšené odolnosti na ní bývá poskytována ještě delší záruka než na mosaz.

Kované kliky a kování

Kované kliky a kování jsou designovány do historického vzhledu. Jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a hodí se do jakéhokoliv prostředí. Proto je najdeme především na vchodových dveřích či v exteriéru. Velmi dobře odolávají poškrábání a jejich životnost je výrazně vyšší než u klik z měkkých materiálů.

Povrchy klik a kování

Kvality vnitřního materiálu násobí i povrchové úpravy. Nejběžnější povrchy zahrnují:

  • eloxování tj. anodizace hliníku a dalších kovů. Vytvoří na materiálu kompaktní vrstvu oxidu, který je výrazně tvrdší a odolnější než kov sám. Navíc umožňuje vybarvovaní této vrstvy průmyslovými barvami do libovolného odstínu;

  • chrom lesklý, chrom matný – nanáší se galvanickým pokovováním. Prodlužuje životnost kliky a zaručuje její vzhledovou stálost. Je esteticky velmi příjemný;

  • nikl matný – nanáší se galvanickým pokovováním. Vytváří stříbřitý povrch vhodný do všech interiérů. Je vysoce odolný a vzhledově trvanlivý;

  • mosaz – hodí se pro udržení historického vzhledu. Sama dostává patinu, s čímž je nutno počítat již při výběru kování;

  • matná nerez ocel – matnosti nerez oceli se dosahuje mírným rozrušením povrchu, čímž ovšem není nijak narušena její odolnost vůči korozi a oděru.

Bližší představu o vzhledu a cenách materiálových kombinacích kování a klik si uděláte na www.cobra-cz.cz.

Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře