Úvod Dveře a design bytu Dveře a design bytu Konstrukční vychytávky pouzder posuvných dveří Eclisse

Konstrukční vychytávky pouzder posuvných dveří Eclisse

Kategorie: Dveře a design bytu

Posuvné dveře nepředstavují jen zpříjemnění provozu domácnosti a značnou úsporu místa, ale také sofistikovaný systém, na kvalitě jehož provedení se uživatelský komfort zakládá. Jedním z výrobců, který se primárně zaměřuje na excelentní provedení systému posuvných dveří, je italská značka Eclisse. Její stavební pouzdra mají spoustu konstrukčních a montážních vychytávek. K těm konstrukčním patří:

Profilovaný plech 0,7 mm

Vysoké pevnosti a tuhosti dosahují pouzdra Eclisse mj. díky silnému ocelovému plechu. Ač je jeho tloušťka nadstandardních 0,7 mm, je váha celého pouzdra v naprosté většině případů nižší než u konkurence, a to díky tomu, že plech je bodově profilován. Odolnost tohoto plechu snižuje rizika deformací nejen při provozu dveří, ale i při jejich dopravě a montáži.

Omítková síť z vroubkovaného drátu

Síť pro omítnutí pouzder Eclisse má hned několik předností. Jednak sama o sobě zabraňuje vytváření trhlin v omítce. Dále přesahuje rám hned na třech stranách, čímž zvyšuje stabilitu zapuštění pouzdra do zdí a opět snižuje riziko praskání omítky. Coby materiál sítě je použit speciální vroubkovaný drát, jenž má vyšší přilnavost ve stavebním materiálu než drát běžný. A konečně – síť je připevněna k pouzdru tektonicky, tedy bez svařování. Tím pádem je zabráněno korozi a uvolňování omítky.

Vodorovné výztužné profily

Konstrukci pouzdra Eclisse zesilují vodorovné profily připevněné k profilovanému plechu. Zajišťují stabilitu pouzdra, odolnost proti bočnímu namáhání a zamezují jeho deformacím.

Svislé výztuhy

Odolnost celého pouzdra spočívá především ve svislých výztuhách, které jsou konstruovány tak, aby při zabudování perfektně zapadly do malty. Požadavkům na rezistenci vůči vertikálním tlakům odpovídá i materiál svislých výztuh: zesílená ocel o tloušťce 1,2 mm.

Polystyrenová ochrana horní traverzy

Horní kovová traverza je vybavena polystyrenovou ochranou. Ta zabraňuje rizikům tlaku a deformací této traverzy vyvolanými roztahováním malty po zabudování pouzdra do stěny.

Pojezdové vozíčky

Nosné vozíčky výrobce designuje s ohledem na zcela bezúdržbový a tichý chod. Jsou z oceli, potaženy nylonem vyztuženým vlákny. Využívají kuličkových ložisek. Nosnost je dimenzována na 100 či 150 kg. Jejich bezproblémový provoz byl otestován: při 100 000 posunech dveří tam a zpět nedošlo k žádným funkčním změnám. Ocel, z které jsou vyrobeny, je navíc vysoce odolná vlivům prostředí. Po 240 hodinách vystavení slanému prostředí odpovídaly její hodnoty korozivzdornosti požadavkům čtvrté, nejvyšší třídy této kvality podle normy UNI EN 1670. I proto získaly nosné vozíčky se čtyřmi kolečky Eclisse prohlášení o shodě dle EN 1527 od institutu CSI.

 

Samovystřeďovací vodící trn

Vodící trn není připevněn k podlaze, ale přímo ke spodní části rámu pouzdra, takže odpadá nutnost ho doměřovat a zvlášť připevňovat. Navíc se tím eliminují i chyby při měření a poškození podlahy při montáži trnu. Díky vycentrování trnu je stabilně vycentrováno i křídlo dveří a zajištěna jeho perfektní funkce bez jakéhokoliv dotyku s tělem pouzdra.

Dorazový díl

Dorazový díl je z vytlačovaného hliníku. Zabraňuje deformacím pouzdra, zachovává stálý tvar a usnadňuje opláštění pouzdra obložkami. Ve verzi pro zdivo bývá částečně předomítnut.

Tímto drobným přehledem konstrukční úspěchy zn. Eclisse nekončí. Neustále vyvíjí a zdokonaluje nejen posuvné dveře samotné, ale i metody jejich montáže a různé doplňky. Ostatně byla to právě společnost Eclisse, která coby první uvedla na trh vestavěný dveřní dovírač, synchronizaci pro dvoukřídlo, samozavírací systém, zapuštěné soklové lišty, věšák na pouzdro pro posuvné dveře a korozivzdorné a žáruvzdorné provedení pouzdra.

Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře