Úvod Dveře a design bytu Dveře & interiér Jak změřit dveře a jaké provedení zvolit?

Jak změřit dveře a jaké provedení zvolit?

Kategorie: Dveře a design bytu

Už máte vybranou modelovou řadu dveří i jejich povrch, ale nevíte si rady s rozměry? Pak je tento článek určen přesně pro vás. Dozvíte se nejen, jak je správně změřit, ale i jak se zorientovat v typech a provedeních.

Měříme snadno a přesně

Jednou z nejdůležitějších podmínek pro objednání vhodných dveří je určit jejich rozměr. Naštěstí se však jedná o jednoduchou záležitost. Veškeré dveře jsou na jedné straně širší a vyšší než na té druhé. Ve finále je jen na nás, jestli měříme užší a nižší stranu nebo opačně. Pro lepší představu si ukážeme příklad.

Dveře otočné falcové standardního rozměru 80/197 cm měří na šířku 82 cm na užší straně a 85 cm na širší straně. Na výšku pak jejich proporce čítají 197 cm na nižší straně a
198,5 cm na vyšší straně. Po jejich instalaci má tedy samotný průchod, bez obkladu ocelové zárubně, 80 cm na šířku a 197 cm na výšku.

Po změření pak musíme vždy uvést, z jaké strany dveřního křídla jsme hodnoty naměřovali, aby nedošlo k nedorozumění.

Sto lidí, sto chutí

Provedení dveří bychom měli vybírat podle dvou hlavních kritérií – účelu, k němuž dveře chceme využívat, a jaké máme preference.

Hned z kraje se nabízí klasické otočné provedení, které všichni dobře známe a je sázkou na jistotu. Elegantnější a praktičtější variantou jsou dveře posuvné, které v poslední době začínají nabývat na velké popularitě, a to především díky působivému vzhledu a úspoře místa.

Za zmínku také stojí např. bezfalcové provedení, jež je skvělým řešením do moderních interiérů, kdy dveře naprosto splývají se stěnou i zárubní.

Pro rodiče se pak nabízí unikátní oblá hrana, která nejenže snižuje riziko úrazu neposedných ratolestí, ale je také krásným estetickým prvkem.

V závislosti na našich potřebách můžeme dveře opatřit speciální kouřotěsnou nebo protipožární úpravou.

Levé, nebo pravé?

Posledním a neméně zásadním krokem je určit správnou orientaci dveří, resp. potřebujeme-li dveře levé, nebo pravé. To záleží na tom, kde se nacházejí závěsy (panty) dveří, když se čelem postavíme k širší straně dveří (– tedy tak, že se otevírají směrem k nám. Pokud se závěsy nacházejí po pravé straně, potřebujeme dveře pravé a naopak.

V případě posuvných dveří, na jakou stranu se budou posouvat. To se jednak odvíjí od uspořádání celého bytu, ale také od našeho vkusu. Podobná kritéria platí i tehdy, když dveře chceme integrovat do stavebního pouzdra. Tam musíme především zvážit, zdali máme dostatek prostoru ve stěnách.

Autor: Lenka

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře