Úvod Dveře a design bytu Dveře & interiér Jak omezit šíření bakterií ve veřejných prostorách?

Jak omezit šíření bakterií ve veřejných prostorách?

Kategorie: Dveře a design bytu

Nemocnice a školy, ale i kanceláře, bytové domy, hotely či třeba restaurace představují rizikový prostor z pohledu přenosu virových a bakteriálních infekcí. Ambicí architekta i stavitele tak musí být hledání řešení, která pomohou snížit riziko přenosu virů a bakterií a zlepší tak mikrobiální klima veřejných prostor.

Konstrukcí či stavebními prvky jistě nevyřešíme chřipkové epidemie, ale například správným řešením cirkulace vzduchu, kvalitní klimatizací a následným monitoringem kvality vnitřního vzduchu úroveň budovy z pohledu zdravotní hygieny výrazně zvýšíme. Je to ale vše, co z pozice stavitele nebo architekta můžeme udělat?

 

OPOMÍJENÉ DVEŘNÍ KOVÁNÍ

„Jedním z málo řešených rizikových prvků přenosu bakterií v budovách jsou dveřní kování. Dotýkají se jich tisíce lidí, ulpívají na nich nejen nečistoty a prach, ale ve významném množství i bakterie“, uvádí Jan Nečas, specialista společnosti Cobra (www.matekliku.cz), největšího českého dodavatele dveřních kování.

„Mimochodem – podle statistiky (Unilever, WC Glorix Research) si po použití WC umyje ruce jen 40% lidí, není už to dostatečný důvod věnovat více pozornosti kvalitě dveřních kování ve veřejných prostorách? Představa, že například hodinový čistící režim na dveřích toalet benzínových pump nebo restaurací řeší problém s přenosem bakterií a virů, je zcela iluzorní“, dodává Jan Nečas.

Většinou není možné nebo efektivní použít posuvné bezdotykové dveře. Optimálním řešením je použití dveřního kování vyrobeného z antibakteriálních materiálů.

 

 

 

 

ANTIBAKTERIÁLNÍ KLIKY Z CU+

Antibakteriální dveřní kování vyrobené z CU+ (antimikrobiální měď) představuje nejdostupnější a nejefektivnější způsob hubení bakterií přímo na samotné klice. Použitý materiál prokazatelně hubí 99.9% bakterií a zabraňuje tak jejich dalšímu šíření.

„Naše antibakteriální kování CONVEX není dražší, než běžně používaná kování u kvalitních staveb veřejného sektoru, výhodou je rovněž, že stejný materiál lze použít i na okenní kování nebo třeba madla“, říká Petr Ondráček, obchodní ředitel Cobra.

 

JAKÉ JSOU HLAVNÍ VÝHODY KOVÁNÍ CONVEX?

  • je vědecky prokázaná účinnost CU+. Použitý materiál je dokonce výrazně účinnější, než stříbro.
  • Účinek je nepřetržitý, nezávislý na vnějším prostředí (vlhkost, světlo, atd.)
  • Klika zůstává účinná i po opakovaném mokrém a suchém oděru a opakované kontaminaci
  • Přirozená oxidace kliky nesnižuje antibakteriální účinnost.
  • CU+ je plně recyklovatelný.
  • Jediný pevný kovový povrch schválený Americkou agenturou pro ochranu životního prostředí (EPA).

PROČ NEJSOU VÍCE POUŽÍVANÉ?

Většímu rozšíření antibakteriálních klik brání zejména větší informovanost odborné veřejnosti – architektů, stavitelů a investorů.

„Pochopitelný zájem je viditelný zejména ze strany zdravotnického sektoru, překvapivě málo dodáváme kliky CONVEX do restaurací, hotelů a škol, kde je nebezpečí šíření bakterií enormní.“ říká Petr Ondráček. „Antibakteriální kliky ve veřejných prostorách jednoznačně zvýší úroveň hygieny, bez výrazných vstupních nákladů a hlavně natrvalo po celou dobu živostnosti dveřního kování, důležité ale je, aby sami architekti nebo investoři měli zájem dotáhnout své stavby do nadstandardní kvality.“

 

 

 

 

JSOU ANTIBAKTERIÁLNÍ KLIKY VHODNÉ I DO DOMÁCNOSTÍ?

Kliky CONVEX jsou primárně doporučované do veřejných prostor s vyšším provozem. Designové i užitné vlastnosti je ale předurčují k širokému využití i v soukromém sektoru – v domácnostech nebo menších kancelářích.

Podle specialisty Jana Nečase antibakteriální vlastnosti CONVEX přivítají i rodiče často nemocných dětí, které jsou náchylné k dalším onemocněním. Kliky samozřejmě nepomohou proti alergiím, ale antibakteriální účinek CU+ při použití u domácích koupelen, toalet nebo třeba dětských pokojů představuje jasnou přidanou hodnotu.

 

Kolekce antibakteriálního dveřního kování CONVEX ve svých barevných a designových variantách nabízí skvělou kombinaci moderních designových prvků a zcela unikátních užitných vlastností. Kliky jsou tak vizuálně vhodné do interiérů veřejných staveb i moderních domácností a svými užitnými vlastnostmi vysoce předstihnou běžnou nabídku na českém trhu.

Více o nabídce antibakteriálních klik a nabídky dveřního kování společnosti COBRA najdete na www.matekliku.cz.

Informace o materiálu CU+ a prokázaných antibakteriálních účincích jsou k dispozici na webu aliance Intenational Copper Association – https://www.antimicrobialcopper.org/uk.

Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design eclisse Pouzdra pro posuvné dveře