Dveře obecně slouží k tomu, aby prostory vzájemně propojovaly a současně oddělovaly. Pokud stavíte a zařizujete nový dům, nemine vás nutnost vybrat vhodné dveře.
Vnější dveře, (označovány také jako vstupní, domovní, bytové) zajišťují přechod z exteriéru do interiéru a opačně. Jejich hlavním úkolem je zabezpečit interiér proti vniknutí nežádoucích osob, zajistit tepelnou a zvukovou izolaci a zamezit nevhodnému působení povětrnostních vlivů.
Vnitřní – interiérové dveře slouží především pro oddělení jednotlivých místností, k zajištění hlukové a tepelné izolace a také vytvoření soukromí v prostoru bytu či domu. Na trhu najdete velké množství různých interiérových dveří, proto je užitečné zorientovat se v základních rozdílech mezi nimi.
Podle způsobu otevírání interiérových dveří
Otočné (otvíravé) dveře – jsou pověšeny pomocí dveřních závěsů (pantů) na zárubni a otevírají se jedním směrem. Podle umístění pantů na zárubni se dělí na pravé a levé. U tohoto typu dveří je dobré zvážit, jestli se mají otevírat dovnitř nebo ven.
Kyvné dveře – (lidově nazývané lítačky) jsou pověšeny v zárubni pomocí speciálního oboustranného závěsu (pantu), takže se otevírají na obě strany. Obvykle jsou částečně prosklené, aby nedocházelo ke kolizím při pohybu oběma směry.
Posuvné dveře – posouvají se po stěně anebo se zasunují do stěny, do takzvaného stavebního pouzdra. Oproti klasickým dveřím přinášejí velkou výhodu – šetří místo.
U posuvných dveří si můžete vybrat podle konstrukčního řešení uchycení:
Posuvné dveře na stěnu – jejich křídlo se pohybuje těsně podél stěny, takže pro jejich instalaci nejsou nutné žádné větší stavební úpravy. Stavební otvor se opatří obložkovou zárubní a nad tuto se do stávající zdi připevní garnýž s pojezdovou lištou, která slouží k posunu dveří. Tyto dveře mohou být jednokřídlé s posouváním na jednu stranu, anebo dvoukřídlé s posouvání na dvě strany.
Posuvné dveře se zasouváním do stěny, která vznikne instalací stavebního pouzdra. Tento typ posuvných dveří si můžete vybrat jako jednokřídlé dveře, dvoukřídlé dveře s otevíráním v jedné linii na dvě strany, dvoukřídlé posuvné dveře s paralelním zasouváním obou křídel do jednoho pouzdra, anebo posuvné dveře se dvěma oddělenými otvory, se zasouváním do zákrytu v pouzdře uprostřed.
Dle umístění dveřního křídla do zárubně
Podle konstrukčního umístění dveřního křídla do zárubně se dveře dělí na falcové (polodrážkové) a bezfalcové (bezpolodrážkové) dveře.
Falcové – polodrážkové dveře mají dveřní křídlo usazeno do pantů na zárubni takovým způsobem, že dveře v zavřeném stavu mají po celém obvodu křídla viditelnou profilovanou hranu, vystupující do prostoru.
Bezfalcové – bezpolodrážkové dveře jsou takové dveře, které profilovanou hranu nemají, díky čemuž je dveřní křídlo v jedné rovině se zárubní. Zavřené dveře tak zcela zapadnou a nevyčnívají do prostoru.
Dle materiálu interiérových dveří
Podle materiálu, z kterého jsou dveře vyrobené, dělíme interiérové dveře na dřevěné a skleněné, případně dřevěné s částečným prosklením.
Dřevěné interiérové dveře se vyrábí v mnoha variantách povrchové úpravy a podle technologie této povrchové úpravy a použitého materiálu si můžete vybrat ty nejvhodnější pro vás.
Tradičním způsobem povrchové úpravy dveří jsou dřevěné dýhy. Dýhový povrch s přirozenou strukturou dřeva je krytý tenkou vrstvou transparentního laku a vyžaduje velmi citlivý přístup při údržbě a čištění. Tato povrchová úprava představuje estetickou špičku pro náročné.
Další variantou povrchové úpravy dřevěných interiérových dveří je lakovaný povrch dveří v mnoha barevných variantách s možností potisku.
Laminátový povrch CPL je mimořádně odolný proti poškrabání, slunečnímu záření i vlhkosti. Díky své odolnosti je vhodný pro dveře s velkou uživatelskou zátěží. Laminátové fólie jsou v nabídce v několika tloušťkách a v mnoha dekorech od imitace struktury dřeva až po jednobarevné a metalické odstíny.
Povrchová úprava SOLO 3D je stejně odolná jako povrch CPL a současně dokonale imituje strukturu přírodního dřeva.
Skleněné interiérové dveře jsou vyrobeny z bezpečnostního skla a jsou velmi elegantním řešením pro ty nejmodernější interiéry. Jejich největší výhodou je, že sklo prosvětlí prostory vašeho bytu či domu a současně dodají interiéru nádech luxusu. Pro udržení soukromí můžete zvolit skleněné dveře z mléčného či kouřového skla anebo můžete dveře dekorovat pomocí designových samolepicích fólií.
Prosklené dřevěné dveře spojují ve své konstrukci vlastnosti dřevěných a skleněných dveří. Používají se zejména tam, kde se vyžaduje průsvitnost nebo průhlednost a současně se z nějakého důvodu nehodí použít celoskleněné dveře.
U většiny výrobců a prodejců dveří si můžete vybrat z mnoha typů, materiálů i povrchů a dekorů interiérových dveří. Většina výrobců nabízí také speciální typy dveří – protipožární, kouřotěsné a protihlukové.
Pokud uvažujete o výběru interiérových dveří, zkuste si vybrat například pomocí konfigurátoru dveří na www.sestavsidvere.cz
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.