Cette page n'existe plus !

La page demandée n'existe pas

La page que vous recherchez n'existe plus ou a été déplacée.


Si vous avez saisi l'adresse de la page directement dans votre navigateur, veuillez vérifier votre saisie.
Sinon nous vous conseillons de revenir en page précédente, de consulter le plan du site ou alors d'utiliser la recherche ci dessous


1
Úvod Interierové dveře Zárubně Zárubeň – věrný partner interiérových dveří

Zárubeň – věrný partner interiérových dveří

Kategorie: Interierové dveře

Neodmyslitelnou součástí dveřního kompletu je zárubeň. Většinou je pro interiérové dveře pevným osobním partnerem a plní spolu plno funkcí. Ale jsou i případy, kdy je pouze kolegou anebo dokonce zmizí úplně a je jen tichým neviditelným společníkem. Pojďme se na všechny případy podívat podrobněji.

Detail obložkové zárubně

Detail obložkové zárubně

Obložková zárubeň – ostrá i oblá

Tradičním provedením zárubně je obložková zárubeň a nabízí nám širokou nabídku povrchů. Základním charakteristickým rysem obložkové zárubně je spoj obložek v rohu, tzv. na pokos a zaoblená vnější strana obložky. Ta ovšem nemusí být u zárubní podmínkou. Hrana obložkové zárubně může být jak oblá, tak ostrá a měla by především svým tvarem ladit k modelu interiérových dveří. Oblá hrana zárubně by měla korespondovat s oblou hranou dveří. Zatímco ostrá hrana zárubně by měla být použita u ostré hrany dveří. Společně pak vytváří jednotný vzhled dveřního kompletu. „Oblá hrana na zárubni má oproti klasické ostré velkou výhodu, je daleko méně náchylná na jakékoli mechanické poškození,“ vysvětluje Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR, předního českého výrobce interiérových dveří a obložkových zárubní.

Obložková zárubeň s oblým ostěním

Kromě klasické varianty oblé zárubně je v nabídce výrobců dveří a zárubní i obložková zárubeň s oblou obložkou a oblým ostěním. Jde vyloženě o zvýšení vzhledové elegantnosti oblin na zárubni. Z technicko-funkčního pohledu se neodlišuje od standardní obložkové zárubně.

Oblá zárubeň

Oblá zárubeň

Vlastní konstrukce obložkové zárubně je tvořena třemi dílci – nosnou obložkou, ostěním a krycí obložkou. V ostění jsou ukotveny jak závěsy tak i protiplech dveří. Celková šířka obložkové zárubně je vždy podřízena šířce zdi, do které má být osazena. Zárubně se dělají přesně na míru dané zdi a je tedy před jejich nákupem třeba řádné zaměření průchozího otvoru

Z pohledu povrchových úprav nabízí obložková zárubeň širokou nabídku. Je nabízena ve všech typech folií, laků a laminátů CPL, včetně moderního SOLO 3D.

Obložková zárubeň pro jednotlivé typy otevírání dveří

Obložková zárubeň je typově připravena jak pro otočné dveře ve falcovém i bezfalcovém provedení, tak pro jiné typy otevírání – tedy dveře posuvné po stěně, dveře posuvné do pouzdra a dveře kyvné.

Dveře POLAR (SOLODOOR)

Dveře POLAR (SOLODOOR)

Pokud je obložková zárubeň určena pro otočné dveře, pak s nimi vytváří pevné spojení, skrze které nepronikne hluk anebo oheň. V případě, že dveře mají být protihlukové, protipožární nebo kouřotěsné, je zárubeň pevnou součástí bytových dveří.

„Pokud jsou dveře otočné v bezfalcovém provedení, dokážou vytvořit efekt jedné roviny dveří se svou obložkou. Samozřejmě v zavřeném stavu. Tento designový efekt podtrhují skryté závěsy, které umožňují úplné otevření dveří a zároveň při úplném zavření dveří svoje ukrytí. Panty tak nijak vzhledově nenaruší plochu dveří a zárubní. I z jednoduchých dveří se potom stává ozdoba interiéru!“ Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR, českého výrobce interiérových dveří a obložkových zárubní.

Volné spojení obložkové zárubně a interiérových dveří

Pokud je zárubeň ve spojení s dveřmi posuvnými nebo dveřmi kyvnými, které už jsou vždy bezfalcové, pak je spojení volnější a ona je už „jen“ věrným přítelem vytvářející dokonalý harmonický pár, ale na volnější bázi propojení.

A jak vidí obložkové zárubně designér?

Zárubně nejsou ve světě interiérových dveří rozhodně žádnou „Popelkou“ která stojí stranou. Vynikají hned ve více směrech. Prvním z nich je oblá hrana. Z mého pohledu má výhodu především designovou. Nemáme ale problém k ostrým liniím dveří zvolit i ostré hrany na zárubni. I když přiznávám, že oblá hrana je samozřejmě bezpečnější. A to jak pro uživatele dveří a zárubní, tak pro zárubeň samotnou. Ostrou hranu samozřejmě můžete lehčeji poškodit nárazem. Druhou velkou kapitolou je viditelnost zárubní u dveří. Stále více do Čech proniká trend, ve kterém dveřní křídlo vypadá jako zeď a nemá žádnou zárubeň. Jde o typ tzv. skryté zárubně. V zahraničí už sice existuje dlouho, ale do Čech se dostává až nyní. A architekti a designéři se snaží na dveřích stále více vyřádit a vytvořit z nich dominantu, a proto rádi nechávají zárubeň doslova zmizet. Ovšem funkce sloužit dveřím, tedy nést je a umožnit dveřím pohyb, ta zůstává. A v neposlední řadě je trendem nechat zárubeň slícovat do jedné roviny s dveřmi.“ Ing. Milan Vrbík, senior designer z designérského studia design ATAK.

Když obložková zárubeň zmizí

Skryté zárubně AKTIVE jsou trendem současnosti. Jde o hliníkové profily, které jsou speciálně připraveny a vyfrézovány tak, aby byly usazeny do stavebního otvoru namísto klasické dřevěné obložkové zárubně. Úplně je ale překrývá vnější pohledová omítka anebo tapeta. Podmínkou pro jejich ideální fungování je nepraskání omítky v blízkosti skryté zárubně při pohybu dveří. Platí to jak pro zděnou, tak sádrokartonovou příčku. Tento technický detail mají vyřešen pouze odborní výrobci tohoto typu zárubně. Nenechte se tedy zlákat rádoby výhodnou cenou některých dodavatelů těchto zárubní, protože pak budete mít místo designově čistých dveřních průchodů nepěkně popraskané zdi a věřte, že vaše návštěva si hned všimne, kam jste svoji zárubeň „ukryli“.

„Pokud byste měli strach, že hliníkové hrany skrytých zárubní, které na pohled vypadají jako čisté hrany zdí, můžete při průchodu odrazit, zvolte variantu skryté zárubně EMOTIVE, u které hlavní hrany zárubně kryje subtilní hliníkový rámeček. Bývá architekty často využíván i k doladění designu kompletu dveří a zárubní.“

Jiří Fryšták, vedoucí divize skla J.A.P. spol. s r.o., českého výrobce skrytých zárubní

A jak sladit povrch obložkové zárubně s dveřmi?

„Na tuto otázku je jasná odpověď. Volí se buď úplné sladění obložkové zárubně s dveřmi, nebo totální kontrast, takže i obložkové zárubně se stávají spíše dominantou interiéru. Navíc může být kontrast i vůči okolní zdi nebo opět soulad se zdí. Velice pěkně vypadá varianta sladění – bílá zeď, bílé dveře a zárubeň v barvě podlahy. Jinou verzí je bílá obložková zárubeň splývající barevně s bílou zdí a interiérové dveře v barvě podlahy.“ Ing. Milan Vrbík, senior designer z designérského studia design ATAK.

Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře