Když si vybíráte dveře, musíte pamatovat na to, že na některých místech zákon a související předpisy vyžadují jejich konkrétní typ.
Kde musí být protipožární dveře?
Z požárního pohledu jsou naše vchodové dveře tzv. protipožární uzávěr, který musí být osazen odpovídajícími dveřmi odolnými vůči požáru. Takovýmto protipožárním uzávěrem má být opatřen každý požární úsek. Požárním úsekem se přitom rozumí skupiny propojených i nepropojených místností (byt, blok učeben), celý objekt (rodinný dům) nebo dokonce soubor objektů (statek, dům se samostatnou garáží). Samostatným požárním úsekem je také chodba v bytovém domě nebo garáž, jež je součástí domu.
Ale může to být i jedna speciální místnost, jako je kotelna nebo dílna, ve které pracujete s otevřeným ohněm. Pokud jste si tedy do sklepa pořídili kotel na tuhá paliva, pak váš sklep je samostatný požární úsek a musíte do něj pořídit protipožární dveře. Stejně tak pokud jste majitelem bytu v bytovém domě, jste odpovědní za to, že vaše vchodové dveře mají požární odolnost řádně certifikovanou.
Protipožární dveře se mezi sebou liší dobou, po kterou dokážou požáru odolávat. U vchodových dveří do bytu přitom stačí požární odolnost 30 nebo 45 minut.
Jaké potřebujete bezpečnostní dveře?
Vchodové dveře musí být zároveň i dveřmi bezpečnostními. Bezpečnostní dveře se podle normy ČSN EN 1627 – 1630 dělí na 6 bezpečnostních tříd, přičemž nejnižší je třída 1, zatímco třídy 5 a 6 se již řadí ke dveřím trezorovým a využívá je např. armáda. U každé třídy je stanoveno, jakému typu pokusu o vloupání musí odolat. Nejčastěji používané jsou u vchodových dveří bezpečnostní třídy 2 a 3. Záleží však především na vaší smlouvě s pojišťovnou, jakou třídu bezpečnostních dveří musíte mít nainstalovánu jako minimum. A opět dbejte o to, aby dveře byly řádně certifikovány – kopie certifikátů si uložte k ostatním důležitým dokumentům, které se vašeho bydlení týkají.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.