Když se řekne sklo, vybavíme si v drtivé většině jeho nejrozšířenější čirou variantu. Moderní výrobní technologie ale nabízejí další možnosti, jak se sklem pracovat. Nový rozměr může dát skleněným interiérovým dveřím např. pískování nebo barevné tónování. A pozor – také údržba skleněných dveří je překvapivě snadná!
Jaké typy skel volit pro skleněné pokojové dveře?
„Oblíbeným sklem nejen architektů a designérů je jednoduché čiré sklo, které dovolí naplno vyniknout samotnému zařízení interiéru. Samozřejmě jsou tu také další faktory, proč je čiré sklo tak populární – jako např. maximální propustnost světla a tedy prosvětlení i tmavých částí bytu nebo domu. Velice zajímavou variantou jsou však i skla dekorovaná, u kterých si můžeme zvolit nevšední motiv, hodící se k našemu bydlení. Mluvíme například o pískovaných sklech nebo sklech s vnitřním zalaminovaným motivem. V neposlední řadě nesmí v našem výčtu chybět ani tzv. satináto – mléčné sklo, které má ve světě pokojových dveří své nezastupitelné místo,“ doporučuje Ing. Milan Vrbík, senior designer z designérského studia ATAK design.
Skla pro interiérové dveře
Sklo FLOAT
Jde pouze o jiný název pro čiré sklo, které patří k nejběžněji používaným nejen na pokojové dveře. Lze ho upravovat pískováním či gravírováním – efekt těchto technologií je právě na čirém skle nejvíce viditelný.
„Pokud se rozhodnete pro čiré sklo, dejte si pozor na rozdíl mezi čirým sklem FLOAT a EXTRA čirým sklem. Sklo FLOAT – nejběžněji používaný typ skla, má totiž přirozený nádech do zelena. Oproti tomu varianta EXTRA čirého skla je technologicky upravená tak, aby byl tento zelený nádech maximálně potlačen.“
Jiří Fryšták, vedoucí výroby skleněné divize společnosti J.A.P., který je významným českým výrobcem skleněných interiérových i exteriérových prvkůPískované sklo
Pískované sklo vzniká z klasického čirého, kdy je sklo vystaveno proudu jemného písku. Ten v něm vytváří nepatrné prohlubně – tedy matné pískované plochy.
Co se týká vzhledu skla, máme dvě základní volby. První z nich je varianta celoplošně pískovaného skla, skrz které projde světlo, nikoliv však pohledy cizích osob. Všechny předměty nebo osoby jsou za sklem vidět pouze jako tmavé stíny. Celoplošně pískované sklo můžeme proto klidně použít i na dveře do ložnice, soukromí totiž bude zachováno. Druhou možností je nechat si skla pískovat pouze částečně – prostřednictvím libovolného dekoru, a to jak v pozitivu (pískovaný je motiv), tak i negativu (pískované je pozadí).
„Při výběru pískovaného skla se nezapomeňte zeptat, zda je ošetřeno nano technologiemi. Samotné sklo s prohlubněmi je totiž velmi náchylné k zanášení nečistotami, a proto je třeba na něj ve výrobě nanést speciální nano lak, který vytvoří na pískovaném dekoru dokonale hladký povrch. Nano vrstva dokáže také eliminovat tvorbu otisků prstů a dokonce nepodlehne ani lihovému fixu. I ten z povrchu pískovaného skla odstraníte, a to bez následků.“
Jiří Fryšták, vedoucí výroby skleněné divize společnosti J.A.P., který je významným českým výrobcem skleněných interiérových i exteriérových prvkůPlanibel
Rozšířeným typem skla nejen na bytových dveřích je i tzv. sklo planibel. Představuje typ průhledného skla, které je celoplošně probarvené v hmotě. Velmi designové jsou zejména varianty planibel bronz (hnědé zabarvení) nebo planibel šedý (šedo černé zabarvení), které působí luxusním dojmem.
Zajímavým způsobem dekorování skla planibel je pískování, a to nejen grafickými motivy. Například vypískované nápisy, které přebírají funkci orientačního systému, najdou své uplatnění zejména v prostorách komerčního charakteru.
Sklo s vnitřním motivem – grafikou, textiliemi, přírodninami
Prostor pro originalitu dávají dvouvrstvá skla, mezi která se za vysokých teplot laminuje folie s libovolnou grafikou, ale také přírodní herbářované listy, plátky dýhy, ale také nejrůznější textilie. Designových vlastností tohoto skla je možné využít v konceptu nejen soukromých, ale i komerčních prostor.
„Vnitřní grafická folie není pouze tiskem vybraného obrázku. Výrobci ji nabízejí také v průhledném, mléčně průsvitném nebo bílém neprůhledném provedení. Díky tomu lze také u dekorovaných skel ovlivňovat míru soukromí, kterou chceme mezi místnostmi zachovat.“
Jiří Fryšták, vedoucí výroby skleněné divize společnosti J.A.P., který je významným českým výrobcem skleněných interiérových i exteriérových prvkůA jak by doporučil využít různé typy skel v interiéru přímo designér?
„Jednoduché a přitom vysoce efektní je určitě barevně tónované sklo planibel. Do tmavších prostor a třeba specificky pánských interiérů bych použil jeho variantu planibel bronz. Naopak třeba planibel šedý, s výjimkou interiérů zařízených v tlumených studených barvách, je jasným kandidátem pro komerční prostory. Skla s univerzálním využitím – to jsou určitě pískovaná nebo čirá skla (volte raději variantu extra čirou), která můžete použít naprosto kdekoliv a v jakkoliv stylově zařízeném interiéru. Velmi zajímavou variantou je Grafosklo. Možnost volby jakéhokoliv motivu dává prostor pro naši představivost, kreativitu a sebevyjádření. Toto designové sklo se výborně hodí zejména všude tam, kde potřebujeme do bydlení promítnout určitou atmosféru,“ vysvětluje Ing. Milan Vrbík, senior designer z designérského studia ATAK design.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.