Ložnice slouží především ke spánku a relaxaci a proto veškeré zařízení musí vytvářet prostředí, ve kterém spánek a relaxace může být kvalitní. Pro klidný spánek potřebujete především ticho a tmu a správně zvolené dveře do ložnice by tyto podmínky měly pomáhat vytvořit.
Pro kvalitní spánek je důležité usínat a spát v úplné tmě – je to nutné také pro tvorbu důležitého hormonu melatoninu, který se v organismu vytváří a působí právě v průběhu spánku ve tmě. Jeho působení omlazuje náš organismus, posiluje imunitní systém a je také jedním z nejsilnějších antioxidantů. Melatonin se v organismu tvoří paralelně s poklesem intenzity světla a pokud spíte ve správně zatemněné místnosti, prochází organismem, regeneruje poškozené buňky a celé tělo a přispívá tak k celkové regeneraci těla i duše.
Právě proto, abychom vytvořili podmínky pro zdravý spánek s dostatečnou produkcí melatoninu, měli bychom zamezit vstupu nežádoucího světla do ložnice. Splnit tento úkol nám můžou pomoct také správně zvolené dveře do ložnice, které by neměly být skleněné ani prosklené, aby zajistily, že do ložnice nebude v noci prosvítat žádné nežádoucí světlo.
Další důležitou okolností, kterou potřebujete k nerušenému spánku je absolutní ticho. Proto byste měli při výběru dveří do ložnice dbát také na to, aby dveře do vašeho království odpočinku byly v ideálním případě protihlukové. Zajistíte si tím nejen nerušený spánek bez pronikání domácího ruchu, působeného rodinnými příslušníky, kteří vstávají do práce dvě hodiny dříve než vy, případně dalšími spolubydlícími, kteří žijí nočním životem a ukládají se ke spaní v čase, kdy vy už dávno spíte.
Jak tedy postupovat při výběru protihlukových dveří? Ideální bude, když si pro výběr dveří zvolíte renomovaného výrobce, který protihlukovou úpravu dveří nabízí a současně garantuje kvalitu provedení. Odborníci z dveřního studia takového výrobce, vám nejspíš vysvětlí, že dveře hlukově odolné jsou opatřeny speciálním systémem, který dokáže pohltit hluk, který by obyvatele bytu nebo jednotlivých místností mohl obtěžovat. Protihlukové interiérové dveře jsou vždy dodávány jako plné. Proto vám zřejmě nedoporučí žádný z modelů posuvných dveří, protože u těch nelze protihlukovost zajistit.
Plné dveře je možné dodat jako protihlukové pouze v obložkové zárubni SOLO. U dveří v ocelové zárubni se hodnoty vzduchové neprůzvučnosti snižují o 2 dB.
Protihlukové dveře vytváří pocit soukromí, snižují prostup zvuku dveřmi (lednice vydává hluk o intenzitě 40 dB, myčka 42 dB, šepot 20 dB, napouštění vody do vany 80 dB).
Dveře, které se označují, jako protihlukové jsou takové dveře, u kterých se průchod zvuku testuje a označuje se, kolik decibelů průchod dveřmi pohltí. Podle toho si v závislosti na konstrukci a výplni dveří můžete vybrat z následujících variant protihlukových dveří:
27 dB – výplň dveří tvoří papírová voština, dveře jsou doplněné pevným prahem
33 dB – výplň dveří tvoří děrovaná DTD, dveře jsou doplněné pevným prahem
32 dB – výplň dveří tvoří deska LINEX, dveře jsou opatřeny výsuvným prahem
35 dB – výplň dveří tvoří deska LINEX, dveře jsou doplněné pevným prahem s těsněním
38 dB – výplň dveří tvoří dřevotřísková deska přerušená vrstvou korku, dveře jsou doplněné pevným prahem s těsněním
Pokud si do ložnice vyberete ty správné protihlukové dveře, budete určitě spát jako v bavlnce. Samozřejmě záleží také na vzhledu dveří. Z nabídky si můžete vybrat z mnoha modelů dveří, které lze vyrobit v protihlukové variantě.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.