Nebojte se! Žádný souboj se na těchto řádcích konat nebude! V interiéru totiž mají svůj prostor jak dveře plné, tak i dveře prosklené či dokonce celoskleněné. A podle čeho se řídit? Necháme si poradit od architekta.
Kritérium, které určuje, zda použít plné nebo prosklené interiérové dveře, udává design. Z 90 procent je určující celkový vzhled domu. Další roli v otázce, jaké bytové dveře se zárubněmi zvolit, hraje praktičnost. Zde platí, že dveře prosklené jsou méně praktické, ať už z pohledu otisků prstů, vzniku šmouh či jiného znečištění. A samozřejmě – dají se rozbít. A z čistě psychologického hlediska zde hraje důležitou roli i pocit soukromí. Napomáhají zde sice varianty mléčných – pískovaných či satinátovaných skel, ale ne každý snese například neprůhledné mléčné sklo na prosklených nebo skleněných dveřích na svoji toaletu či do koupelny.
Do jakých místností se hodí plné dřevěné dveře?
Rozhodně plné dveře volte do místností, které plní nějakou funkci navíc, nejen relaxačně oddychovou. Příkladem jsou pracovny, ložnice, ale i kuchyně nebo dětské pokoje. Samozřejmostí je použití bytových dveří plných do technických místností a dílen. Všechny tyto interiérové dveře musí plnit speciální funkce jako například protihlučnost, tepelnou odolnost nebo bezpečnost. Navíc české stavební normy určují, že mezi garáží a bytovými prostory musí být dveře s bezpečnostní protipožární funkcí, a ty také musí být pouze plné.
Do jakých místností volit dveře prosklené?
„Určitě bych prosklené pokojové dveře volil tam, kde není častý rodinný provoz. Navíc tzv. italská domácnost, která je mnohdy i v českých podmínkách a při které mohou lítat i talíře, rozhodně proskleným nebo skleněným dveřím nevyhovuje. Na druhou stranu v místech bytu či domu, ve kterých jsou v přímé návaznosti jednotlivé místnosti, jako například hala a chodba, hala a schodiště, hala a obývací pokoj či obývací pokoj a kuchyň, tak zde to proskleným i celoskleněným interiérovým dveřím hodně sluší,“ doporučuje Ing. Milan Vrbík, senior designer z designérského studia design ATAK.
Prosklené dveře zajišťují přehled toho, co se v dané místnosti děje, a zároveň zajišťují průchod světla z jednoho pokoje do druhého.
Jaká pravidla určují velikost prosklení u interiérových dveří?
Ani zde nejsou přesně dána pevná pravidla. Jde spíše o dobrý pocit majitelů interiéru a hlavní roli opět hraje celkový design interiéru. Prosklené dveře působí luxusněji. Architekti a designéři si se sklem rádi hrají, daleko více než s jednoduchými dřevěnými dveřmi.
Kdy se nebát skleněných dveří?
„Pro celoskleněné dveře je bezpodmínečná nutná varianta dobře vykaleného skla, které je díky tomu bezpečné a nerozbije jej ani prudký náraz čehokoli a kohokoli do jeho plochy. Pak mohou být celoskleněné dveře například i do dětského pokoje,“
Jiří Fryšták, vedoucí divize skla J.A.P. spol. s r.o., českého zpracovatele interiérového sklaA jaký je pohled designéra na skleněné dveře?
„Sklo je drahý a luxusní materiál, a právě tak skleněné dveře v interiéru působí. Je u nich třeba počítat s menší protihlukovou úpravou, ale krásný vzhled tuto „nedokonalost“ lehce vynahradí. Ostatně k izolaci zvuku jsou určené plné dřevěné dveře, které se skleněnými jdou dobře designově naladit a jsou oproti nim levné. Pro mě je ideální variantou skla na skleněné dveře čiré nebo pískované, umožňující různé dekory. Navíc celoskleněné dveře nechávají vyniknout i kráse dveřního kování, což u některých dřevěných dveří nejde.“ Ing. Milan Vrbík, senior designer z designérského studia design ATAK.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.