Vhodně vybraný šperk násobí účinek šatů. S kováním je to podobné, ale zároveň jde i o praktickou stránku věci. Správně zvolené kování a vyhovující klika totiž dotváří příjemný vzhled i pohodlné užívání dveří. Na výběr je ze dvou typů kování – štítkového a rozetového. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Štítkové kování je klasické, klika i klíčová dírka jsou spojeny v jeden celek. S tímto typem se setkáte u všech starších typů dveří. Oproti tomu rozetové kování tvoří vlastně dva samostatné díly – klika i klíčová dírka mají kolem sebe svou vlastní tzv. rozetu.
Vyberte vhodný design a příjemný tvar kliky
Je samozřejmě pouze na vás, k jaké variantě se přikloníte. Pokud jste konzervativní povaha a nechcete se doma cítit jako v práci, pak určitě zvolíte kování štítkové. Hodí se například do starších rodinných nebo činžovních domů, ale i do novostavby zařízené v retro stylu. Zakládáte-li si na tom, že jste člověk moderní, pravděpodobně se přikloníte ke kování rozetovému. Bývá levnější a díky systému uchycení má i delší životnost nežli štítkové.
Kování a klika samozřejmě musí ladit s dveřmi, které jste si zvolili. To se týká i materiálu, z něhož jsou vyrobeny. Mezi nejoblíbenější patří chrom, mosaz a nerezová ocel, zvolit ovšem můžete i hliník a další. U vstupních dveří do bytu je praktické využít variantu s koulí či madlem na venkovní straně.
Zámek zvolte podle účelu
Podle umístění dveří volte i zámek. Vchodové dveře do bytu či domku vyžadují bezpečnostní zámek s cylindrickou vložkou 3. bezpečnostní třídy nebo vyšší – a stejné třídy i kování. Naopak pro posuvné dveře mezi např. kuchyní a obývacím pokojem je praktické zvolit snadno rozevírací tzv. mušle.
Zámek doporučujeme ze dveří úplně vyjmout v případě, že máte velmi malé děti. Náhoda umí být krutá, a pokud zámek zapadne zrovna v kritickou chvíli, může snadno dojít k neštěstí.
Proto vždy u výběru kování a zámku zvažte jejich využití, praktičnost, bezpečnost a vzhled.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.