Ten problém zná každý, kdo se v běžné domácnosti pokusil na dvacet minut věnovat soustředěné činnosti. Nemožné. A mnohdy za to nemohou ani tak stres, nevyspání a pomalu mizející duševní schopnosti, jako spíše neustálý příval podnětů říkajících si o pozornost. A přitom se stačí před tím vším zavřít – jen mít ty správné dveře!
Protihlukové dveře
Protihlukové dveře jsou dveře se speciální konstrukcí, která je testována na útlum zvuku. Kombinují různé materiály a konstrukční prvky, které zahrnují:
- výplň papírovou voštinou, dřevotřískovou dutinkou, deskou LINEX či dřevotřískovou deskou přerušenou vrstvou korku;
- práh pevný či výsuvný a
- těsnění.
Kombinací jednotlivých prvků vzniká hned pět variant sílícího útlumu: 27, 32, 33, 35 a 38 decibelů. Pro maximalizaci tlumení je třeba využít falcové varianty dveří a těsněné obložkové zárubně.
Využití protihlukové úpravy dveří
Komfort interiéru můžete navýšit protihlukovou variantou téměř u všech interiérových a vstupních dveří, které jsou:
- plné – bez průzorů a podobných prvků;
- otočné – u posuvných dveří nelze neprůzvučnost garantovat, ani zajistit;
- falcové – bezfalcové provedení je v tomto ohledu méně funkční.
Nejste omezeni rozměry, volbou povrchu a ani výběrem pantů a kování. Podoba hluku odolných dveří se navíc nijak neliší od běžných neodolných dveří. Zárubeň se doporučuje obložková. Při trvání na kovové zárubni je třeba počítat se snížením neprůzvučnosti o zhruba 3 decibely.
Navíc lze protihlukovou úpravu využít i u dveří požárně odolných a dveří požárně bezpečnostních třídy 2. Zde je ovšem volnost variování jednotlivých prvků dále omezena požadavky na požární bezpečnost.
Výhody protihlukové úpravy vchodových dveří
Protihluková úprava vchodových dveří je největším přínosem pro obyvatele panelových domů. Obecnou hlučnost těchto domů ještě zvyšuje velký počet sousedů, větší přítomnost domácích mazlíčků, hluk výtahu a pozice bytu v jejich doslechu hlučných interakcí.
Pro byt v doslechu výtahu, poblíž schránek, kde se všichni potkávají, zdraví a konverzují spolu, jsou zvuku odolné dveře nutností k zachování duševního zdraví. I z hlasitého hovoru a bouchání věcmi (nad 60 decibelů) udělají totiž tichý šum a šepot na pozadí (pod 30 decibelů).
Stejně tak lze zvýšit i komfort bydlení v rodinných domech. Typicky protihlukovou úpravu volí lidé žijící poblíž hlučných silnic, provozů a statků. A často tím doplňují jinak už plně fungující odhlučnění poskytované moderními okny a způsoby zateplení.
Výhody nasazení protihlukových dveří v interiéru
Vnější zdroje zvuku samozřejmě nejsou jedinou překážkou v práci či zasloužilé relaxaci. O tom vědí své všichni členové rodin a společenství, které jsou větší než úplně malé. V interiérech pak nachází uplatnění buď izolace od všech ostatních, nebo izolace zdroje zvýšeného hluku.
Zvuku odolnou variantou tak můžeme vylepšit dveře ložnice, kuchyně, pokoje dětí, garáže, dílny, pracovny, herní či multimediální místnosti. Každý totiž potřebuje nejen svůj klid, ale i prostor k činnosti. A je to právě skloubení rozporuplných aktivit, které definuje klidnou domácnost.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.