Pokojové dveře jako každý interiérový prvek potřebují řádnou péči, aby jejich povrch vydržel být dlouho zdobný a dodával bytovým dveřím odpovídající krásu.
Péče a údržba povrchu dveří se samozřejmě liší od typu povrchu, který na sobě nesou. Asi nejnáchylnější k poškození je obyčejná folie, která je na levných dveřích, a tudíž potřebuje opravdu opatrnou péči. Vzhledem k tomu, že je nejméně odolná na poškrábání, utírejte foliové dveře jen velice jemně mírně vlhkým měkkým hadříkem. Rozhodně se vyhněte jakýmkoliv, i jemným abrazivům, nebo si povrch foliovaných dveří nenávratně zničíte.
Daleko lépe, a v podstatě ze všech povrchů nejlépe, jsou na tom lamináty, včetně dřevodekorů s 3D povrchy. Ty jsou totiž mechanicky nejodolnějšími materiály, a proto se jen tak mechanicky nepoškodí. „Dveře s umělými povrchy má většina domácností a údržba těchto povrchů je velice jednoduchá. Stačí je vyčistit suchým, případně mírně navlhčeným jemným hadříkem. Pokud máte pocit, že jsou dveře více znečištěné, přidejte do vody trochu běžného saponátu,“ doporučuje pan Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR, předního českého výrobce interiérových dveří a zárubní. Během čištění dveří se vyhněte takovým prostředkům, které v sobě obsahují organická rozpouštědla nebo látky na bázi chloru. Výrobci dveří doporučují raději vynechat i pískové abrazivní čisticí prostředky.
Velkou péči potřebují dveře s dýhou na povrchu. Dýha je klasický dřevěný povrch a jako přírodní povrch potřebuje velmi opatrné zacházení při údržbě. Určitě na jeho otírání nepoužívejte větší množství vody, aby se voda nenasákla do dveří, ale pouze vlhký hadřík. Do vody rozhodně nedávejte žádné saponáty, ale pouze mýdlové čističe, které by dýhu neměli vysoušet.
Skleněné dveře a jejich údržba
Sklo je stále častějším doplňkem v interiéru, ať už jako výplň nebo samostatné dveřní křídlo nebo celé stěny. „V interiéru je dnes více druhů skel a každé z nich potřebuje jiný přístup k čištění, abychom si jejich dekorativní povrch nenávratně nepoškodili,“ vysvětluje pan Jiří Fryšták, ředitel divize skla společnosti J.A.P., která se zabývá výrobou skleněných prvků v interiéru.
Jak čistit čiré celoskleněné dveře?
Pro vyčištění čirého skla na skleněných dveřích nebo skleněné výplně dřevěných dveří stačí horká voda a utěrka z mikrovlákna.
V případě většího znečištění skla na dveřích poslouží horká voda s prostředkem na mytí skel, přičemž závěrem je třeba naleštit sklo za pomoci lešticího přípravku. Pro čiré skleněné dveře může mycí přípravek obsahovat i alkohol.
Jak vyčistit celoskleněné dveře z pískovaného skla?
Skleněné dveře nebo skleněná výplň v dřevěných dveřích, které mají pískované sklo, si při úklidu zaslouží speciální pozornost. Skvrny na pískovaném skle se čistí velice těžko a pískované sklo lze docela lehce poškodit. Pro snadnější údržbu skleněných pískovaných dveří je dobré kupovat pískované sklo s finální vrstvou – nano povrchem. „Povrchový nanolak chrání pískovaný dekor a dokáže eliminovat nežádoucí otisky prstů a díky tomu usnadňuje jeho údržbu,“ popisuje pan Jiří Fryšták.
Jak vyčistit celoskleněné dveře z Grafoskla?
Pokud jsou skleněné dveře tvořeny Grafosklem, pak je udržujte stejně jako čiré sklo. U dveří z Grafoskla je totiž grafický motiv zalaminován mezi dvěma skly a nehrozí, že by se při úklidu jakkoli poškodil.
Aby se interiérové dveře dobře otevíraly a zavíraly…
Ač jsou zámek, kování i závěsy součástí pokojových dveří není jejich údržba nutná, protože jsou bezúdržbové. „Pouze v případě vzniku nějakého problému stačí jednou za rok namazat závěsy vhodným mazacím tukem (lidově vazelínou) nebo mazacím tukem na bázi silikonů a vše funguje, jak má,“ doplňuje Martin Dozrál.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.