Odolnost proti vloupání, odolnost proti ohni a kouři a odolnost jejich povrchu. To jsou základní vlastnosti, které musí splňovat vchodové dveře do bytu. Až je budete vybírat, více než na jejich vzhled se zaměřte na jejich vlastnosti. Ty jsou totiž rozhodující proto, aby dobře sloužily a zajistily bezpečí našeho domova.
Úvodem je třeba si říct, že máme dvě kategorie vchodových dveří, a to do bytu a do domu. Na dveře do domu jsou kladeny daleko větší bezpečnostní, protipožární a hlavně tepelně izolační požadavky na odolnost proti povětrnostním vlivům než na dveře do bytu. Obecně není závazná norma, která by nám nařizovala, co všechno musí vchodové dveře splňovat, ale většinou jsou požadavky jasně definovány pojišťovnami, u kterých si zřizujeme pojistky našich nemovitostí. Přesná pravidla podle vyhlášek ovšem platí pro dílčí vlastnosti vchodových dveří – protipožárnost a bezpečnost.
My se zaměříme na více používané a požadované – vchodové dveře do bytu, jinak řečeno vnitřní vchodové dveře.
Protipožární dveře zajistí, že plameny zůstanou za dveřmi
Vchodové dveře do bytu by měly splňovat potřebné třídy požární odolnosti, které jsou rozděleny do několika kategorií, ale nejběžněji používané jsou dvě. Úroveň kategorie určuje doba, po kterou zůstanou plameny izolované za dveřmi a dveře je nepustí do chráněného nezasaženého prostoru. Jde o odolnost v délce:
- 30 minut, pak mají označení EI230 – EW30
- 45 minut, pak mají označení EI245 – EW45
Oba typy dveří mohou být jak pro dveře jednokřídlé, tak i pro dvoukřídlé, jak pro plné, tak i prosklené dveře.
Kouřotěsné dveře
Protipožární dveře mohou splňovat i kouřotěsnou odolnost, což znamená, že jsou odolné proti průniku studeným a teplým kouřem (Sa, Sm). Podmínkou pro použití dveří kouřotěsných je použití těsněné zárubně SOLO nebo speciální kovové zárubně s těsněním, které u klasické kovové zárubně nebývá automaticky. Na rozdíl od standardních požárně odolných dveří mají ty s kouřotěsnou úpravou zabudovaný vysouvací mechanický práh, který zajistí úplné utěsnění průchozího otvoru proti vniknutí kouře.
Dveře bezpečnostní třídy 2 a 3 zabrání vniknutí cizích osob do bytu
Bezpečnost je v případě vchodových dveří do bytu zajištěna použitím vícebodového bezpečnostního zámku a na straně pantů instalací trnů proti vysazení. Vícebodový bezpečnostní zámek s pasivními trny na závěsové straně zamezí vypáčení a vysazení bezpečnostních dveří. V nabídce je velký výběr bezpečnostního kování v povrchových úpravách hliník, lesklý chrom, nerez, mosaz či matný nikl a jiné. Vybírat je možné z různých tvarů, od kulatých přes hranaté a oválné. Tyto dveře již automaticky v sobě nesou požární odolnost 30 minut.
Čím se liší dveře vyšší bezpečnostně požární třídy tři (DPB 3) od nižší třídy dva (DPB 2)?
- Přítomností třídílných pantů s integrovaným trnem proti vysazení.
- Zpevněným vnitřním konstrukčním rámem.
- Tloušťkou konstrukce dveří 44 mm.
- Dveře jsou usazeny do speciální kovové zárubně, která je při montáži vylita betonem.
Zárubeň – důležitá součást vchodových dveří do bytu!
Obecně platí, že vstupní dveře do bytu protipožární a bezpečnostní se nemontují do klasické obložkové dřevěné zárubně, ale do ocelové protipožární zárubně s minimální tloušťkou plechu 1,5 mm. Zárubeň do stěny není kotvena montážní pěnou, ale je vylita betonem pro zvýšení její odolnosti.
A co dalšího umí vchodové dveře do bytu?
Samozřejmostí by u vchodových dveří do bytu měla být i jejich zvuková izolace, která se podle norem pohybuje v rozmezí od 32 dB, přes 34 dB až po 37 dB.
Mnohým tyto hodnoty moc neříkají a nevědí, co si pod nimi představit. Začněme tedy od počátku, tedy od nuly. Hodnota 0 dB je přiřazena spodní hranici citlivosti lidského ucha. Hodnoty 10 dB dosahuje například šelest listí či lidský šepot. Prostředí tzv. tiché zahrady pouze s přirozenými zvuky vydává hluk 20 dB. Hodnota odpovídající hraničním hodnotám platným pro zvukový útlum dveřního kompletu je 30 dB, přičemž této hodnoty dosahují například housle hrající pianissimo. Lidský krok či tichá hudba vydávají hluk o výši 40 dB. Hluk naplněné kavárny, hluk automobilu, ale i hlasitá řeč již dosahují hodnoty 50 dB. Extrémní hodnoty hluku 110 až 120 dB vydává například spuštěná sbíječka, tryskový motor či hrom. Práh bolesti pro lidský organismus je stanoven na 130 dB.
Pro oblast stavebnictví je stanovena Česká státní norma č. 730532 definující přesné hodnoty, kterých je třeba v oblasti útlumu zvuku v obytných či objektových domech dosáhnout:
A jaký povrch mají nést vchodové dveře do bytu?
„Určitě mechanicky odolný, aby je jen tak něco nepoškodilo. Rozhodně se vyhněte dýze nebo obyčejné folii. Ideální je CPL nebo HPL laminát, případně SOLO 3D, který věrně imituje dřevo. Všechny tyto povrchy se vyznačují vysokou mechanickou odolností proti proražení, poškrábání nebo jinému poškození,“ uvádí Martin Dozrál ze společnosti SOLODOOR.
A na závěr rada: Pro protipožární dveře chtějte rodný list!
„Obecně platí, že všechny protipožární dveře mají mít svůj tzv. rodný list, který je laickým označením pro Protokol o montáži a kontrole provozuschopnosti požárního uzávěru, a jde o zákonný požadavek z pohledu požárního zabezpečení. Protipožární dveře pak podléhají každoroční povinné kontrole.“
Martin Dozrál, generální ředitel SOLODOOR, a.s., českého výrobce protipožárních a jiných interiérových dveří a zárubníI přestože vchodové dveře protipožární a bezpečnostní rozhodně nepatří mezi levné dveře, rozhodně se tato investice vyplatí!
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.