Úvod Interierové dveře Stavební příprava a montáž Správná montáž dveří a zárubní

Správná montáž dveří a zárubní

Kategorie: Interierové dveře

Už jste si zkoušeli sami usadit novou zárubeň a do ní interiérové dveře? Že ne? Dobře jste udělali! Nejde totiž o zcela jednoduchou záležitost, a pokud špatně usadíte do připraveného otvoru zárubeň, dveře vám nebudou správně fungovat, ale vy už nemáte šanci je jakkoli vyrovnat. A čeká vás znovu bourání a znovu usazení zárubně.

Dveře CRISTAL, SOLODOOR

Dveře a zárubně se v novostavbě nebo při přestavbě interiéru dávají jako jedny z posledních. Přichází do interiéru, až když je hotová finální výmalba nebo tapety a usazená podlahová krytina. „Montáž dveří a zárubní rozhodně neuspěchejte a počkejte, až vaše stavba či byt budou řádně vyschnuté od mokrých stavebních úprav a dobře vyvětrané. Dveře totiž mají dřevěný základ, který může vlhkost nasát a při větším množství až zkroutit. Relativní vlhkost vzduchu musí být v rozmezí 30 – 50 procent, teplota minimálně 10°C. Navíc rozdíly teplot mezi prostory, které dveře oddělují, nesmí být větší než 10°C,“ uvádí podrobnosti k montáži dveří a zárubní generální ředitel českého výrobce dveří a zárubní, pan Martin Dozrál ze společnosti SOLODOOR.

Nešetřete financemi a určitě si zaplaťte odbornou montáž dveří a zárubní. Nejen že odborníci přeměří všechny potřebné parametry jako vlhkost vzduchu nebo rovinnost stavebního otvoru, ale samozřejmě umí oboje i správně, dle doporučeného postupu od výrobce dveří a zárubní, namontovat. Pokud totiž budete mít doma řemeslníka „nešiku“ a on špatně vyváží zárubeň, pak se vaše dveře budou samy zavírat nebo otevírat, či dokonce drhnout. V tu chvíli uplatněte záruku na montáž a chtějte, aby montážník dal vše do pořádku, aby vaše bytové dveře fungovaly tak, jak mají. Jmenované vady totiž odstraní jen správně usazená a řádně vyvážená zárubeň. Proto volte vždy certifikované prodejce jednotlivých výrobců dveří a zárubní, abyste nejen získali ověřenou a kvalifikovanou montáž, ale i prodlouženou pětiletou záruku na dveře a zárubně, která je s ní většinou spojena.

A jak to také může dopadnout, když někdo neumí správně namontovat dveře a zárubně?

Podívejte se s námi na pár nejtypičtějších případů z praxe:

  1. Montážník si neověří, zda obložková zárubeň, respektive některé její díly, nejsou na povrchu poškozeny. Obložkovou zárubeň namontuje bez výměny s vadou.
  2. Před montáží je nutné si ověřit, zda rozměry obložkové zárubně odpovídají rozměrům uvedeným na štítku. Jinak se může stát, že díly k sobě nebudou sedět a k montáži by vůbec nemělo dojít…
  3. Při montáži obložkové zárubně je nutné dbát na to, aby se pokosy v rozích zárubní nerozevíraly, respektive zárubeň musí mít průchozí otvor ve všech místech stejný.
  4. Při montáži obložkové zárubně je třeba před finálním krokem – instalací posledního dílu zárubně – krycí obložky – zkontrolovat rovinnost stavebního otvoru. To se dělá tak, že přibližně po jedné hodině schnutí – zavadnutí  montážní pěny (délka se také řídí teplotou v dané místnosti) je dobré nasadit dveře a zárubeň podle potřeby seřídit. Některé nepřesnosti stavebního otvoru totiž nejsou na první pohled patrné.

Rozevírající se rohy obložkové zárubně = stavební otvor nemá správné rozměry

Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře