Úvod Interierové dveře Interierové dveře Rozdíl mezi falcovými a bezfalcovými dveřmi?

Rozdíl mezi falcovými a bezfalcovými dveřmi?

Kategorie: Interierové dveře

Falc, neboli polodrážka je odborný název pro „zub“, který vytváří dveře, vystupující vůči zárubni do prostoru. V poslední době se dostávají do popředí zájmu interiérové dveře s hladkou hranou, které tvoří se zárubní elegantní rovinu.

U standardních falcových polodrážkových dveří je dveřní křídlo usazeno do pantů na zárubni, takže dveře v zavřeném stavu mají po celém obvodě křídla viditelnou profilovanou hranu, vystupující do prostoru. Tento typ patří mezi nejstarší typy klasických otočných dveří. V minulosti byly oblíbené zejména proto, že se při konstrukci dveří nepoužívalo těsnění, takže přesah dveřního křídla přes zárubeň byl řešením průniku průvanu a chladu. Konstrukce falcových dveří totiž díky přesahu těsní.

Falcové dveře

Bezfalcové – bezpolodrážkové dveře jsou takové dveře, které nemají profilovanou hranu, díky čemuž je dveřní křídlo v jedné rovině se zárubní. Takže zavřené dveře zcela zapadnou a nevyčnívají do prostoru. Bezfalcové dveře působí velmi moderním a elegantním dojmem. Dodávají se vždy v kompletu s bezfalcovou obložkovou zárubní, protože je nelze osadit do běžné falcové zárubně. U bezfalcových dveří máte na výběr mezi neviditelnými anebo viditelnými – lomenými panty. Obvyklejší jsou panty úplně neviditelné, které se montují na vnitřní hranu dveřního křídla a do vnitřního prostoru zárubně.

bezfalcové dveře RAINBOW

Rozhodnutí o volbě mezi falcovými a bezfalcovými dveřmi by mělo být jasné již v době konstrukce stavebních otvorů, protože u bezfalcových dveří se nejčastěji osazují tzv. neviditelné panty, které vyžadují větší šířku stavebního otvoru.

O volbě mezi falcovými a bezfalcovými dveřmi zpravidla rozhodují designové požadavky, případně také požadavky na cenu dveří – bezfalcové dveře jsou často dražší variantou.

Autor: Lenka

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design next Bezpečnostní dveře