Úvod Interierové dveře Stavební příprava a montáž Jak se správně připravit na montáž dveří a zárubní?

Jak se správně připravit na montáž dveří a zárubní?

Kategorie: Interierové dveře

Dveře a obložkové zárubně se montují jako jedny z posledních prvků na stavbě a navíc do téměř hotového interiéru, kdy jsou už položené i podlahy. Ovšem připravit jim správně průchozí otvory, do kterých je obložková zárubeň usazována, je úkol zednické party dávno před tím, než si dveře a zárubně přivezeme. Je to hned v hrubých stavebních pracích. Co si tedy pro interiérové dveře a zárubně na stavbě dobře připravit?

Dveře ARA, dýha dub

Při stavbě hrubých zdí vznikají i stavební otvory pro zárubně, potažmo dveřní komplet. Mezi nejdůležitější údaje patří fakt, že stavební otvory musí být přibližně o deset centimetrů širší a o pět centimetrů vyšší, a to od dokončené finální podlahy, než je požadovaný rozměr dveří. Tedy například pro dveře o výšce 197 cm a šířce 80 cm má stavební otvor rozměry 202 cm na výšku a 90 cm na šířku. Tyto údaje by ale každý architekt nebo projektant, který připravuje plány pro vaši stavbu nebo přestavbu, měl vědět. Často tyto údaje vědí i samy stavební firmy a stavební dělníci.

Dodržujte kolmost otvoru pro dveře a zárubně!

„Kamenem úrazu na stavbách bývá nedodržení kolmosti a souososti stavebního otvoru, včetně nedodržení stejné šířky špalety. Bohužel, pokud si majitel stavby nebo jeho stavební dozor tuto záležitost nezkontroluje, zjistí se nerovnosti až při usazování zárubní, a to se pak horko těžko hledá náhradní řešení. Zárubeň sama o sobě má tzv. vůli k vyrovnání až do dvou centimetrů, ale rozhodně lepší je správné rozměry a kolmost hran stavebního otvoru pohlídat hned při vlastní hrubé stavbě,“ radí Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR, výrobce interiérových dveří a zárubní.

A jaké podmínky má splňovat interiér, než začneme montovat dveře a zárubně?

V místnosti, do které už budete montovat interiérové dveře a zárubně, musí být dokončeny malby, obklady a naneseny tapety. Měly by být dokončeny i všechny mokré stavební procesy. Na zemi musí být položeny koberce, plovoucí podlahy, případně dlažby či jiné podlahové krytiny. V místnosti by mělo být trvale temperováno na 10°C a relativní vlhkost prostředí by měla být dodržována na 30 až 50 procentech.

TIP PRO VÁS

Pokud nemáte v sousedících místnostech stejnou podlahu, zajímejte se u dodavatele dveří, kde má být jejich společné napojení. Obecně platí, že je to takové místo na podlaze, které překrývají dveře v zavřeném stavu. Pak nápoj podlah není vidět. Chybou je, pokud zavřete dveře a v místnosti s plovoucí podlahou ještě vidíte dlažbu z koupelny anebo naopak.

Autor: Redakce

Diskuze

V diskusi se můžete mimo jiné poradit s našimi specialisty.

Napsat komentář

Zpět na výpis

Za odborné informace ručí

solodoor Interiérové dveře a zárubně atak Bytový design eclisse Pouzdra pro posuvné dveře